5-HTP Faydaları ve Kullananlar

5-HTP içmek, bir kişinin kilo vermesine veya sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı olan davranışları destekleyebilir. Brain and Behavior dergisinde görünen 2017 çalışmasında, bilim adamları yedi sağlıklı insan katılımcıya 5-HTP takviyesi ve bir diğer yedi C vitamini takviyesi verdi. Daha sonra katılımcılara beyinlerini nasıl tepki gösterdiklerini görmek için gerçek yiyecekleri ve yiyecek görüntülerini gösterirken bir MRI taraması yaptılar.

Protein yönünden zengin besinler için bir beyin tepkisi, 5-HTP takviyesi alanlarda, yapmayan kişilere göre daha muhtemeldir.

Protein, bir kişinin sağlıklı bir vücut ağırlığını korumasına yardımcı olabilir, bu nedenle araştırmacılar, 5-HTP’nin, sağlıksız yiyeceklere duyulan istekleri azaltarak kilo vermesine yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

Bu çalışmanın çok küçük olduğuna dikkat etmek çok önemlidir, bu nedenle bu sonuçları doğrulamak için daha büyük ölçekli araştırmalar gereklidir.

Bir diğer proje, fazla kilolu 20 kadını inceledi, bunlardan 10’u 4 hafta boyunca 5-HTP takviyesi aldı. Diğer 10 kadın bir da aynı sürede plasebo kullandı. Yani etkisiz hap içti.

Çalışmanın sonunda, 5-HTP alan kadınlar, yemek yerken, gıda alımının azalmasına yol açan daha fazla tokluk veya dolgunluk hissettiğini bildirdi. 5-HTP alan kadınların vücut kitle indeksi de azalmıştır ( VKİ ).

Bu çalışmalar çok küçük olsa da, 5-HTP’nin kilo verme çabalarına yardımcı olacağına sağlıklı veriler elde edilmiştir.

Bazı araştırmacılar, 5-HTP’nin vücuttaki 5-HTP miktarını artırarak benzer şekilde davranabileceğine inanmaktadır. Ne yazık ki, bunu destekleyecek çok fazla araştırma yok.

Daha eski bir meta-analiz , 5-HTP ve triptofan üzerine yapılan çalışmaların depresyon semptomlarını hafifletme sonuçlarını inceledi. Yazarlar konuyla ilgili 100’den fazla çalışmayı gözden geçirirken, az sayıda çalışmanın yüksek kaliteli yöntemler kullandığını bulmuşlardır.

Araştırmacılar, 5-HTP’nin depresyon üzerindeki plasebodan daha büyük bir etkisi olduğunu söyleyecek yeterli kanıt olmadığı sonucuna vardılar.

Bununla birlikte, bazı çalışmaların 5-HTP’nin bazı insanlarda plasebodan daha iyi olabileceğini belirttiler. Bununla birlikte, bu çalışmalar en son klinik araştırma yöntemlerini temsil etmek için çok eskiydi.

Depresyonu tedavi etmek için 5-HTP‘nin kullanılmasındaki bir başka zorluk, takviyenin genellikle vücutta çok uzun sürmemesidir; bu da onu hızla emer ve yok eder.

Bu özellikler, depresyonu tedavi etmede etkili bir yöntem olmasını engelleyebilir.

Araştırmacılar uzun ömürlü vücutta 5-HTP yapmak için bir yol bulunmuş olsaydı, depresyon tedavisi olarak daha fazla umut vaat edebilirdi diyor.

Bazı doğal tıp savunucuları, 5-HTP takviyesi almanın kaygı ve paniği azaltmaya yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Ancak, 5-HTP ve kaygı ile ilgili araştırmaların çoğu 15-20 yaşları arasındadır.

Bir araştırma çalışması 2002’de, 5-HTP almanın panik bozukluğu olan kişilerde anksiyete ve paniği azalttığını buldu. Ancak, araştırmacılar panik bozukluğu olmayan diğer katılımcılarda kaygı açısından bir fark bulamadılar.

Doktorlar, serotonin eksikliğinin endişe ve panikte rol oynayabileceğini biliyor. Bununla birlikte, çalışmalar serotonini arttırmak için 5-HTP kullanmanın kaygıyı azaltmada etkili bir strateji olduğunu henüz kanıtlamamıştır.

5-HTP ve fibromiyalji üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır ve önemli sonuçlar veremeyecek kadar eskidir. Örneğin, 1990’daki bir araştırma, takviye almanın primer fibromiyalji sendromu olan katılımcılarda semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu, ancak bu sonuçları doğrulamak için daha büyük ve daha yeni çalışmaların gerekli olduğunu buldu.

Bununla birlikte, hayvan modelinde yapılan küçük bir çalışma, 5-HTP’nin ağrı algısını azaltabileceğini buldu.

Bazı araştırmalara göre, 5-HTP almak serotonini artırabilir, ancak diğer nörotransmiterlerin miktarını azaltabilir veya yok eder. Bunlara dopamin ve norepinefrin dahildir.

Bu yan etki aslında bazı tıbbi koşulları daha da kötüleştirebilir. Bu gibi koşulların örnekleri arasında şunlar bulunur:

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu
depresyon
yaygın anksiyete bozukluğu
şişmanlık
Parkinson hastalığı
mevsimsel duygusal bozukluk

Bu, bir kişinin uzun vadede 5-HTP takviyesi aldığı zaman ortaya çıkması daha olasıdır. Bazı insanlar vücutta l-tirozin veya l-dopa gibi dopamin miktarını artıran bir takviyeyle birlikte 5-HTP almayı önerebilir.

5-HTP takviyesi almanın diğer olası yan etkileri şunlardır:

ishal
baş dönmesi
mide bulantısı

5-HTP almadan önce, takviyenin herhangi bir tıbbi duruma ya da ilaca müdahale etmemesini sağlamak için doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir