Aşk Hormonu Oksitosin

Neden Oksitosin “Aşk Hormonu” olarak bilinir? Oksitosinin sevgiyle ne ilgisi var? Romantik bağlamanın ilk evrelerinde çiftlerin bağlanmayan meslektaşlarına göre anlamlı derecede yüksek oksitosin seviyelerine sahip olduğunu bulmuşlardır. Ancak oksitosin, yeni bir sevgiden daha fazlasıyla bağlıdır. Ayrıca cinsel aktivite sırasında serbest bırakılır ve orgazmların yoğunluğu ile bağlantılıdır.

Oksitosin doğal olarak oluşan bir hormon. Hipotalamus tarafından üretilir – beyninizin tabanındaki küçük bir bölge – ve yakındaki hipofiz bezinin salgılaması.

Oksitosin, bir nörotransmitter olarak görev yapan bir hormondur. Üremede önemli bir rol oynar.

Oksitosin, dopamin ve serotonin genellikle “mutlu hormonlarımız” olarak adlandırılır.

Başka birine ilgi duyduğunuzda, beyniniz dopamin salgılar, serotonin düzeyleriniz artar ve oksitosin üretilir. Bu, olumlu bir duygu dalgası hissetmenize neden olur. Araştırmaların bir incelemesinde, oksitosinin aşağıdakilerle ilgili sosyal davranışlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğu öne sürülmektedir:

gevşeme
güven
genel psikolojik stabilite

Hormonun ayrıca beynin belirli bölümlerine salındığında stres ve kaygı seviyelerini azalttığı gösterilmiştir.

Kadınlarda, hormon emeği ve anne sütünün salınmasını tetikler. Erkeklerde, oksitosin spermin hareket etmesine yardımcı olur. Bir 2013 incelemesi Trusted Sourcetüm oksitosinin olası ilişki arttırıcı etkilerini özetledi. Bunlardan bazıları:

güven
empati
olumlu ilişki anıları
doğruluk
olumlu iletişim
bağ iplerinin işlenmesi

Oksitosin, vücudunuzun birçok farklı duygusal ve sosyal duruma uyum sağlamasına yardımcı olabilir.

Burun içi oksitosin, özellikle ortak tartışmalar sırasında, romantik çiftler arasındaki gelişmiş iletişim ile doğrudan bağlantılıdır.

2010’dan itibaren yapılan araştırmalar ayrıca burun içi oksitosinin otizmi olan kişilerin sosyal ipuçlarını daha iyi anlamalarına ve yanıtlamalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir bebek annesinin göğsüne kilitlendiğinde, oksitosin salınımını tetikler. Bu vücuda bebeği sütün bırakması için sinyal verir. Bazı araştırmalar, bu tür ebeveynlik alan bebeklerin, anneleriyle daha fazla temas kurmalarını ve bağlarını daha da güçlendirmelerini sağlayan bir oksitosin artışı yaşadığını göstermektedir.

Ebeveynliğin babalarda da oksitosin salınımını uyardığına dair kanıtlar vardır.

Bir çalışmada 2010 baba ile bebek arasındaki etkileşimin spesifik tipleri daha yüksek oksitosin seviyelerine yol açtığını gördük. Bu, bebeğin dikkatini belirli nesnelere yöneltmeyi ve bebeği keşfetmeye teşvik etmeyi içerir.

Eşinizle ne kadar çok zaman geçirirseniz o kadar fazla oksitosin üretiyorsunuz; Ne kadar çok oksitosin üretiyorsanız, partnerinize o kadar çok şey isteyebilirsiniz.

Neden erkekleri ve kadınları farklı şekilde etkiler?

Oksitosin, özellikle sosyal bağlamda, erkekleri ve kadınları farklı şekilde etkiler.

Bunun nedeni, hormonun erkek ve dişi amigdalada farklı davranması olabilir. Bu, beyninizin duygu, motivasyon ve ödülden sorumlu kısmıdır.

Örneğin, oksitosin, kadınların kimlerle arkadaş olacağını ve bu ilişkilere nasıl eğilim göstereceğini belirleyebilir. Hormon, erkeklerin rekabetçi ilişkileri tanımlama ve savaş ya da uçuş yanıtlarını yönlendirme biçiminde rol oynayabilir.

Aşık oduğunuz kişiye ya da sevdiğiniz insana ya da sevgiline sarıldığınızda, sevgilinizle kucaklaştığınızda, oksitosin adı verilen ve “aşk hormonu” olarak da adlandırılan bir kimyasal başlar ve içimizde sıcak ve bulanık hissetmemize neden olur. Sıcak bir kucaklaşmanın etkileri kucaklaşmadan uzun süre sonra dinlenebilir: Oksitosin, güven, besleyici ve sakin hissi verir. Bir kucaklama, fizyolojik kararlılığınızı bile artırabilir.

Aşk ve oksitosin arasındaki bağlantı nedir?

Bazen “aşk hormonu” olarak da adlandırılır, çünkü sarılma ve orgazm sırasında oksitosin seviyeleri artar. Ayrıca, depresyon, anksiyete ve bağırsak sorunları da dahil olmak üzere birçok koşul için bir tedavi olarak yararları olabilir .

Oksitosin, beynin bir parçası olan hipotalamusta üretilir. Kadınlar genellikle erkeklerden daha yüksek seviyelere sahiptir. “Sarılma hormonu” olarak da bilinen oksitosin, yakınlığı ve bağlanmayı kolaylaştırır ve hem erkeklerde hem de kadınlarda sarılmak ve orgazm sırasında yükselir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir