Ayran Zayıflatır Mı?

İçmeyi çok sevdiğimiz ayran, çoğunlukla su, süt şekeri laktoz ve süt protein kazeininden oluşur. Pastörize edilmiş ve homojenleştirilmiş ve Lactococcus lactis veya Lactobacillus bulgaricus içerebilen laktik asit üreten bakteri kültürleri eklenmiştir. Laktik asit ayranın asitliğini arttırır ve raf ömrünü uzatan istenmeyen bakteri üremesini önler. Aynı zamanda ayrana, sütte birincil şeker olan laktoz fermente edici bakterilerden kaynaklanan hafif ekşi bir tat verir.

Ayran sütten daha kalındır. İçecek içindeki bakteriler laktik asit ürettiğinde, pH seviyesi düşer ve sütteki primer protein olan kazein katılaşır. PH düşürüldüğünde, ayran kıvrılır ve kalınlaşır. Bunun nedeni, düşük pH değerinin ayranı daha asidik hale getirmesidir. PH ölçeği 0 ila 14 arasındadır ve 0 en asidiktir. İnek sütünün, ayran için 4.4-4.8 ile karşılaştırıldığında pH 6.7-6.9’dur.

Acıkınca ayran için

Diyet yapıyorsanız, zayıflamak için çeşitli zayıflama rejimleri uyguluyorsanız ya da diyet yapmadan sağlıklı beslenerek diyetsiz zayıflamak istiyorsanız ayran için. Acıktığınızda, açlık çektiğinizde, evde değilken, dışarıdayken açlık hissettiğinizde abur cubur ve fast food yerine hemen bir bardak ayran için. Açlığınızın geçtiğini göreceksiniz. Kısa sürede tok hissedeceksiniz.

Ayranda bulunan besin ögeleri

Ayran, küçük bir porsiyon halinde birçok besin içerir.

Bir bardak (240 ml) takviyeli ayran aşağıdaki besinleri sağlar

Kalori: 150
Protein: 8 gram
Karbonhidrat: 11 gram
Yağ: 8 gram
Elyaf: 0 gram
Kalsiyum: Günlük Değerin% 30’u (DV)
Demir: dv% 0
Sodyum: DV’nin% 11’i
C vitamini: DV’nin% 4’ü
A Vitamini: DV’nin% 6’sı
D Vitamini: DV’nin% 25’i
Kolesterol: DV’nin% 12’si

Ayranın bir porsiyonu, protein, kalsiyum ve D vitamini (güçlendirilmişse) dahil olmak üzere birçok besin maddesinin iyi bir kaynağıdır.

Ayranın sağlığa faydaları

Ayran, kemikleriniz, tansiyon seviyeleriniz ve ağız sağlığınız için de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sunabilir.

Diğer süt ürünlerinden daha sindirimi daha kolay olabilir. Ayrandaki laktik asit laktoz içeriğinin sindirimi kolaylaştırabilir. Laktoz süt ürünlerinde bulunan şekerdir. Birçok kişi laktoz intoleransı vardır, yani bu şekeri parçalamak için gereken enzime sahip değillerdir. Dünyadaki insanların yaklaşık% 65’i bebeklikten sonra bir dereceye kadar laktoz intoleransı geliştirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir