Birinin Psikopat Olduğunu Anlama Yolları

100 kişiden 1’inin psikopat olduğu tahmin edilmektedir, ancak birçok şiddet suçlusu bu kategoriye girse de, tüm psikopatların şiddet kullanacağı anlamına gelmemektedir. Bütün şiddetli insanların psikopat olduğu anlamına da gelmez. Psikopat davranışa yönelik eğilim, doğuştan gelen ve kaderimiz olan bir durum mu, yoksa yetiştirilmemizin neden olduğu bir şey mi? Doktorların psikopat teşhisi yaparken dikkat ettikleri gösterge davranışlarını öğrenin.

Şiddet psikopatlarının beyin taramalarında, bazı alanların aktivitesinde psikopatlara kıyasla farklılıklar vardır. Bu farklılıklar genç yaşta görülebiliyorsa, bu durum psikopat için genetik bir temel olduğunu düşündürebilir.

Bununla birlikte, beyni bir kas olarak hayal edersek, psikopatların bazı alanlarda yeteri kadar egzersiz yapmakta başarısız olabileceği, bu da yetişme alanı ve çevrenin bir sonucu olabilecek aktivitenin azalmasına neden olabilir.

Psikopatları görebilir miyiz?

Psikologlar, belirli davranış biçimlerinin psikopat ile ilişkili olduğu konusunda fikir yürütme eğilimindedir. Bununla birlikte, bu davranışlardan bazılarıyla özdeşleşmek ve bir veya daha fazlasını sergilemek psikopati teşhisi ile aynı değildir.

Bazı insanlar psikopat davranışa karşı biyolojik bir önyargıya sahip olabilse de, yetiştirme ve çevre rolü, bir kişinin bir yetişkin olarak nasıl davrandığını etkilemede önemli değilse de eşit derecede önemlidir.

Örneğin, şiddetin biyolojik temelini inceleyen Profesör James Fallon, kendi beyin taramasının şiddetli psikopatlardakine benzer olduğunu keşfetti. Ayrıca, onu şiddet davranışına önceden atabilecek genetik risk faktörlerinin olduğunu fark etti.

Fakat sağdaki kıskaca anlattığı gibi, destekleyici yetiştirme, koruyucu bir etkiye sahiptir; bu da, aksi takdirde yenebileceği psikopatlar için tipik bir anti-sosyal davranışa girmesini engeller.

Genel olarak psikopatların özellikleri

Psikopat bir insan aldatır. Aldatma eğilimindedir. Her aldatan insan için psikopat diyemeyiz ancak, her psikopatın aldattığını biliyoruz.

Psikopatlar, taciz ve tecavüze eğilimli kişilerdir.

British Columbia Üniversitesinden Stephen Porter’ın da içinde bulunduğu bir araştırma grubunun çalışmasına göre ise psikopatlar dünyayı ve başkalarını araç olarak görüyor.

Beklendiği gibi psikopatların bağlaçları daha çok kullandığı tespit edilmiştir. Bu bağlaçlar da genellikle “çünkü” “bu nedenle” gibi neden-sonuç ilişkisi kuran bağlaçlardır.

Bu örneğe göre psikopatlar suçlarını bir planın mantıklı bir sonucu olarak görmektedir(bir amacı gerçekleştirmek için yapılmak ‘zorunda’ olan bir şey).”

Son olarak da birçoğumuz aile, din, maneviyat ve özgüven gibi şeyleri temel ihtiyaçlarımız olarak görürken, psikopatlar bunları bu şekilde görmemektedir.

Aynı zamanda psikopatlar yeme, içme, parasal kaynaklar gibi fizyolojik ihtiyaçları ve kendini koruma ile ilgili kelimeleri psikopat olmayanlara göre iki katı kadar daha fazla kullanmaktadır.

Hancock, psikopat olmayan katillerin maneviyat, din ve aileden nispeten daha çok bahsettiklerini ve bunun da cinayet işlerken akıllarından geçen konular olduğunu belirtti.

Yazarken, bilinçaltımız yazdıklarımız üzerinde egemen olduğu için, araştırmacılar insanların Facebook’ta ve diğer sosyal medya araçlarında yazdıklarıyla da ilgilemekteler.

Hancock son olarak bir şüphelinin psikopat olduğunun bilinmesinin, hukuki yaptırımın teftiş ve sorgulamalarını yürütmesini etkileyebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir