Depresyon Boşanma Nedeni

Depresyon samimi ilişkileri yıpratır. Depresif bir kişi geri çekilebilir, muhtaç veya düşmanca davranabilir – ve çok az geri dönüt verebilir. Ancak depresyonun evli çiftleri birbirinden izole etmesinin başka bir yolu var. Başkalarının düşünce ve duygularını algılayabilme yeteneğinden uzaklaşırlar. Psikologların “empatik doğruluk” dedikleri şeyi – ve yabancılaşmayı, depresyonu ve birbirlerini besledikleri döngüyü daha da kötüleştirebilir.

Kadınların depresyonu kendi doğruluklarını etkiliyor. Ancak eşinin doğruluğunu da etkiledi” – her iki durumda da olumsuz yönde etkilenme söz konusu. Kadınlar depresyona girdiğinde ve hassasiyetleri köreldiğinde, eşleri de daha az empatik hale gelir. Kadınlar depresyona girdiğinde ilişki daha fazla acı çekiyor. Sonuçta, karşılıklı anlayış, samimiyetin temelini oluşturur.

Doğum sonrası depresyonu

Doğum yaptıktan sonra kadınların yaklaşık % 70-80’i birkaç gün süren bebek mavisi, depresyon hissi, öfke, endişe ve suçluluk dönemini yaşar.

Yeni annelerin yaklaşık % 10’u, tedavinin yaygın olarak önerildiği büyük bir depresyon şekli olan doğum sonrası depresyonu (ayrıca doğum sonrası depresyon) geliştirir.

Öfke, bazı kadınlar için doğum sonrası ruh hali sorunlarının bir unsuru olarak kabul edilmesine rağmen, iyi çalışılmamıştır ve yaygın olarak kullanılan Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği tarama aracına dahil edilmemiştir. Mevcut bir araştırmanın gözden geçirilmesinde, UBC hemşirelik doktora öğrencisi Christine Ou, doğum sonrası ruh hali rahatsızlıklarında önemli bir özellik olarak öfke bulmuştur.

Annelerin doğum sonrası dönemde depresyonda ve endişeli olabileceğini biliyoruz, ancak araştırmacılar gerçekten öfkeyle ilgilenmediler. Hem kızgın hem de depresyonda olmanın depresyonun yoğunluğunu ve uzunluğunu kötüleştirdiğini gösteren bazı kanıtlar var. Bu anne, çocuk ve aile ve ebeveynler arasındaki ilişki üzerinde birçok olumsuz etkiye sahip olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir