Doğal Şampuan Tarifi

Evde şampuan yapabiliriz. Hem de tamamen doğal. Kimyasal içeriği olmadan. Sağlıklı ve faydalı. Doğal ve sağlıklı olmak günümüzde moda. Bu eğilim farklı güzellik alanlarına değinir ve saç bakımı bir istisna değildir. Günümüzde insanlar ticari ürünlere yönelik güvenli varyantları bulmaya çalışıyorlar. Moda olmasının dışında oldukça gerekli. Kanserojen madde içermeyen, sağlıklı şampuan yapacağız. Günümüzde çoğu insan saç bakımı için doğal yollar seçmektedir. En basit tedavi saçları yıkamak için organik maddeler kullanıyor. Ev yapımı şampuan yapmak için hangi malzemeyi kullandığınıza bağlı olarak, saçınıza belirli fayda sağlayabilirsiniz.

Doğal, ev yapımı, katkısız şampuan tabanı için aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

Yumurta sarısı mükemmel bir saç temizleyici. Bir emülgatör olan lesitini içerir. Yumurta sarısı gresi ve kiri giderir ve saçınızı temiz tutar. Ayrıca, protein açısından yüksek ve ince, ince veya yağlı saçlar için uygundur. Protein saç foliküllerini güçlendirir ve saçlara doku katar.

Un (pirinç veya çavdar). Kolay ve dağınık olmayan, gluten seviyesinin düşük olması. Diğer unları, özellikle gluten açısından zengin unları kullanmayın, saçlarınızda yapışkan kümeler oluşturarak çıkarılması zordur. Daha iyi sonuçlar almak için daima çavdar veya pirinç unu (veya ikisinin kombinasyonu) kullanın. Çavdar unu saç pH’sı ile aynı olan pH 5.0’a sahiptir. Böylece saçınıza zarar vermez.

Kil, kafa derisi ile ilgili çeşitli sorunları çözebilir. Saçları mükemmel şekilde besler, hacim ve parlaklık katar, sebum üretimini düzenler, saç esnekliğini geliştirir ve saç büyümesini teşvik eder. Belli bir amaca bağlı olarak farklı kil türleri kullanılır:

Yeşil kil – saç bakımında en etkili olanı. Kepeklenmeye meyilli yağlı saç tipleri için iyi bir çözümdür. Saç derisini yağ ve kirden arındırır ve yağ üretimini azaltır. Yeşil kil, magnezyum, gümüş, çinko ve kalsiyum gibi gerekli tüm elementleri içerir. Ayrıca, hücre metabolizmasını normalleştirir ve saç folliküllerini güçlendirir.

Mavi kil – cilt ve saç bakımında en popüler varyant. Sağlıklı ve daha uzun saç kazanmak isteyenler için uygundur. Ayrıca, saç dökülmesini önler ve kırılmayı önler. Mavi kil, sağlıklı saç büyümesi için önemli unsur olan demir, magnezyum, kalsiyum ve silikondan oluşur.

Gri kil – Kuru ve kırılgan saçlar için doğal bir çare. Saçları canlandırır, besler ve kafa derisinde pH dengesini geri getirir. Ayrıca, gri kilin düzenli kullanılması daha hızlı saç büyümesini sağlar ve bölünmüş uçları azaltır.

Pembe kil – ince ve donuk saçlar için doğal tedavi. Saçları daha kalın ve daha güçlü yapabilir.

Kırmızı kil – hassas kafa derisi ve yağlı saçlar için uygundur. Saç derisini yatıştırır, saç boyası prosedüründen sonra olası alerjileri azaltır.

Ayrıca, kırmızı kil, kafa derisinin daha derin katmanlarındaki kan dolaşımını geliştirir ve pH dengesini geri kazandırır.

Beyaz kil – zayıf ve inceltici saçlara daha fazla hacim katar.

Ayrıca hasarlı saç yapısını düzeltir, nemlendirir ve saç dökülmesini sağlar ve saç dökülmesini önler.

Sarı kil, antiseptik özelliklere sahiptir. Kafa derisini temizler ve kepek görünümünü azaltır.

Ek bileşenler için şunları kullanabilirsiniz:

Bitkisel infüzyon

Otlar saçlar için farklı avantajlara sahiptirler. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak belirli bir saç problemini çözebilen otları seçebilirsiniz.

Sarı saçlar için: Papatya ve kalamar. Bu bitkiler hafif bir aydınlatma etkisine sahiptir.

Koyu saç: ısırgan otu ve biberiye. Ayrıca, saç foliküllerini uyarırlar ve düzenli uygulandıklarında saç dökülmesini azaltırlar.

Meşe kabuğu infüzyonu kepekleri iyileştirir ve sağlıklı saç büyümesini teşvik eder.

Baz yağ

Kuru saçlar için:

üzüm çekirdeği yağı
Isırgan yağı
avokado yağı
kakao yağı

Yağlı saçlar için:

fındık yağı
Macadamia yağı
Argan Yağı

Normal saçlar için:

zeytin yağı
badem yağı
jojoba yağı.
Uçucu yağlar

Kuru saçlar için:

Yasemin
Portakal
Ylang-ylang
Neroli
Lavanta
Gül
Sardunya
Biberiye.

Yağlı saçlar için:

Fesleğen
Bergamot
çay ağacı
Greyfurt
Limon
Selvi
Çam

Normal saçlar için:

Lavanta
Gül
vanilya.

Ham bal, doğal antibakteriyel ve antifungal ajandır. Kafa derisindeki bakteriel / mantar sorunlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Üstelik, bal saçları yumuşatır ve yumuşatır, onu tartmaz.

Aloe vera suyu doğal vitaminler ve sağlıklı saçları doğrudan teşvik edebilen enzimlerle dolu bir bitkidir. Büyümeyi artırmak ve nem muhafaza etmeye yardımcı olmak için kafa derisinin pH dengesini doğru aralıkta tutmaya yardımcı olur.

Ev Yapımı Şampuan Nasıl Uygulanır?

  • İlk önce, saçınızı  su ile durulayın.
  • Saç biraz ıslak iken doğal çözeltiyi kafa derisine uygulayın.
  • Şampuan uygulamasını masaj ile birleştirin. Karışımı, şampuanla yıkamak gibi saç derisine aynı şekilde yaymak için parmak uçlarını kullanın.
  • Şampuanı 5-10 dakika açık bırakabilirsiniz. Hemen yıkamaya gerek yok. Doğal bileşikler kafa derisini besler ve aşırı yağ gevşetir.
  • Doğal şampuanı duş altında yıkayın. Tüm kalıntıları saçından çıkardığınızdan emin olun (özellikle tarifte un kullandıysanız).
  • Saçları yıkamak için bitkisel infüzyon kullanın. Ya da elma sirkesi çözeltisi uygulayabilirsiniz (2 litre temiz suda 1 çorba kaşığı).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir