Evde diş ağrısını nasıl geçiririz

Evdeyiz. Gecenin bir yarısı belki de. Dişimizde insafsız bir ağrı başladı. O kadar ağrıyor ki dişimiz…Diş ağrımızı geçirmek için evde neler yapabiliriz, diş ağrısına doğal çözümler var mı, evde dişi ağrıyan bir kişi diş ağrısını geçirebilir mi, geceyarısı başlayan şiddetli diş ağrıları geçer mi? Karanfil diş ağrısını geçirir mi?

Diş ağrısı nasıl hafifler?

Evde ağrı kesici varsa mutlaka ağrı kesici kullanın. Ağrı kesiciler diş ağrısını hafifletir.

Ağrılı diş bölgesini temizleyin. Dişinizi fırçalayın ve gargara yapın. Saat başı ılık tuzlu suyla gargara yapın. Tuzlu ılık su ağrıyı hafifletir. Ağrıyan dişe, çene dışından buz koymak da işe yarayabilir. Buz koyabilirsiniz. Çene üzerinden ağrıyan dişe buz baskısı yapabilirsiniz. Eğer dişinizde iltihap ve şişlik varsa buz kısa süreli de olsa o bölgeyi uyuşturarak ağrıyı hafifletir.

Ağrıyan dişe, diş çürükse aspirin, karanfil ya da kolonya koyulur mu?

Çürük dişe hap ya da başka ağrı kesiciler koymak kimi uzmanlara göre doğrudur, kimi uzmanlara göre ise tamamen yanlıştır. Benim çürük bir dişim vardı. Uzunca bi süre hekime gitmek yerine aspirin koyup idare ettim. Zamanla çürük daha da büyüdü ve dayanılmaz hal alınca doktora gitmekten başka çare kalmadı. Geçici bir süre belki bir gece sabahı ağrısız geçirmek için aspirin koyulabilir ama bu süre asla uzamamalı. Sadece bir defalık koyun ama mutlaka doktora gidin ve önce iltihap varsa kurutmak için antibiotik+ağrı kesici tedavisi uygulayın.

Çürük dişler şişliğe de neden olabilir. Çürüyen diş alttan alta iltihaplanmış olabilir. Bu durumda damak ya da diş eti şişer. Enfeksiyon belirtisi olan bu şişlik ciddi bir sorundur. Ve şiddetli ağrıya neden olur. Diş hekiminiz muhtemelen size uygun antibiyotik verecek ve şişlik inene kadar tedaviyi sürdürecektir. Şişlik durumlarında da yine tuzlu su ile gargara etkili bir yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir