Evlilik Nasıl Kurtarılır?

Bilim adamları, aşık olmak ve sevgiyle ilgili tüm soruların cevaplarını bulma arayışında gerçekten şaşırtıcı sonuçlar çıkardılar. Yaygın efsaneler saf dışı edildi ve ilişkiler hakkında gittikçe daha fazla yeni bilgi ortaya çıkarıldı. Bazen bilim adamlarının bize sunduğu ipuçları gerçekten yararlıdır ve gerçek aşkı bulmamıza yardımcı olur ya da ilişkilerimizi dağılmasından kurtarmamıza yardımcı olur.

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmayla başlayalım. Bu bilimsel çalışmaya göre; ilk öpücük çok önemlidir. Sevgili olma potansiyeli olan bir erkeğin veya kadının sevgilimiz olmasına uygun olup olmadığını anlarız. Kural olarak, uzun süreli ilişkiler söz konusu olduğunda (özellikle kadınlar için) öpücükler gerçekten önemli olarak kabul edilir.

Sonuçta, öpüşmenin temel fonksiyonunun uyarılma seviyelerini yükseltmek olduğunu belirten ilk hipotezin aslında yanlış olduğunu göstermiştir.

25 yıldan fazla bir süredir birbirleriyle birlikte yaşayan insanlar benzer yüz özellikleri geliştirir.

Michigan Üniversitesi’nden bilim adamları uzun süreler birlikte olan çiftler konusunda araştırmalar yürütmüş. Sonuçta, birlikte 25 yıl yaşadıktan sonra, jest ve mimiklerde benzerlikte bir artış olduğunu göstermiş. Dahası, benzerlikteki artış ile evlilikteki mutluluğun oranı paralel. Yani mutlu çiftler birbirine benzemeye başlıyor.

Bu teori, duygusal davranışların yüz kas sistemi ile düzenlenen vasküler değişiklikler ürettiğini varsayar.

Romantik filmler, çiftlerin evliliklerini kurtarmasına yardımcı oluyor. 3 yıl süren yeni bir çalışma, eşlerin romantik film izlediğinde ve film hakkında konuştuğunda boşanma riskinin azaldığını göstermiştir. Bu filmleri izledikten sonra, her iki kişi de birbirleriyle etkileşime girerken neleri doğru ve yanlış ne yaptıklarını daha iyi anlıyor. Dolayısıyla, daha az çatışma ve yanlış anlaşılma yaşanıyor.

Sevilen birinin fotoğrafı ağrıyı azaltıyor.

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; sadece sevgilinin bir resmine bakmak ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Sevilen birinin elini tutmak veya ona dokunmak aynı şekilde yardımcı olur. Çalışma, erkek arkadaşlarıyla en az 6 aydır iyi ilişkiler içinde olan kadınları içermektedir. Deney sırasında, erkek arkadaşlarının, yabancılarının ve bir sandalyenin resimlerine bakarken ağrı seviyelerini ölçtüler.

Kadınların sevdikleri erkeği görmesi, acıya katlanmalarına gerçekten yardımcı oldu. Sosyal desteğin bir eylemle veya kelimelerin yardımı ile ifade edilmesi gerektiğini sık sık düşünüyoruz. Ancak deney, bir resmin bile büyük bir etkisi olabileceğini kanıtlıyor.

Eli J. Finkel, Northwestern Üniversitesi’nden meslektaşları ile birlikte, boşanmaya sebep olan temel nedenleri inceledi. Sonuçlar modern ilişkilerde, ortakların daha fazla psikolojik memnuniyet beklediklerini, geçmişte ise güvenlik gereksinimlerini karşılamak istediklerini göstermiştir.

İnsanlar, evliliklerinin kendilerine olan saygısını ve kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarını karşılamalarında yardımcı olacağını düşünüyor. Bu ihtiyaçları karşılamak için yeterli zaman yatırımı ve psikolojik kaynak gerekmektedir. Yeterli kaynak yoksa veya eşlerden biri çaba göstermek istemiyorsa, diğer eş hayal kırıklığına uğrar. Bu durumda, diğer eş hayal kırıklığına uğramamak için evlilik beklentilerini tekrar gözden geçirmek zorundadır. Sonuç tabii ki boşanmadır.

Yüksek IQ’lu erkeklerin eşlerini aldatma olasılığı daha düşüktür.

Saint Louis Üniversitesi’nden bilim adamları, daha yüksek IQ’lara sahip erkeklerin eşlerini aldatmalarının daha az olası olduğunu keşfetti. Yazarlar binlerce yetişkin ve gençten oluşan anketlerin sonuçlarını analiz etmiş ve daha akıllı erkeklerin tek eşlilik ve cinsel ayrıcalıklara değer verdiğini ortaya koymuştur .

Kadınlara gelince, IQ seviyelerinin sadakatleri üzerinde hiçbir etkisi yoktu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir