Farenjit olduğumu nasıl anlarım?

Boğazım ağrıyor, yutkunamıyorum, yutkununca boğazımda yanma hissediyorum, boğazımda gıcık var, geniz akıntısı var, geniz akıntısına bağlı kuru öksürük var, burnum akıyor ve bir tarafı tıkandı, çok bitkin değil ama halsizim, gece boyu ter atmışım, çok terliyorum. Kulak burun boğaz doktoruna muayene olmak iyi fikir diye düşündüm. Bu belirtiler hangi hastalığın acaba. Hayat kalitesi bir hayli düşüyor. İhmal etmemek lazım.

Kulak burun boğaz doktoru muayene etti. Ben bademciğim şişti sanıyordum. Sorun farenjit ve mevsimsel rinit dedi. Alerjik rinit ve farenjitin belirtileri bu semptomlarmış demek ki. Öğrenmiş oldum.

Gargara, nazal burun spreyi ve 2 hap yazdı. Ayrıca vitamin ve dekort içeren serum ile ağrı kesici verdiler damardan. Serumda 3 değişik vitamin ve dekort vardı. Efervesan, c vitamini, ve bir vitamin daha vardı unuttum ismini.

İyi geldi serum. Halsiz değilim. Boğazım hala kuru, acıyor, yanıyor ve kuru öksürlüğüm sürüyor. Burnum akıyor. Tıkanıyor ara ara. Geniz akıntısı da devam ediyor. Bugün 3.gün. Bakalım kaç gün sürüyor farenjit. Umarım 7 gün sürer. Uzaması kötü olur.

Bol su içiyorum. İyi besleniyorum. Gerekmedikçe konuşmuyorum. Kirli hava koşullarında, gerekmedikçe sokağa çıkmıyorum. Nemli hava sahası sağlıyorum. Propolis, bal, tarçın, zencefil, karanfil, karabiber ve limonlu bal yiyorum her gün 1 tatlı kaşığı. Portakal yiyorum. Kaynar olmayan sıcak bitki çayı içiyorum. Yeşil çay, zencefil çayı içiyorum. Durum bu şimdilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir