Gerçek aşk ile tutku arasındaki farklar

Çoğu zaman kafam karışır. Kadınım ben. Siz de kadınsınız anlarsınız işte beni. Kadınca duygular bunlar. Bir erkekten hoşlanırım ya da bi erkek benden hoşlanır. Hislerime isim koyamam. Aşık mıyım yoksa sadece beğeniyor muyum? Ona hissettiğim duygular aşk mı yoksa tutku mu? Bunun ayırdına varmak pek de kolay olmuyor. Platonik aşk saçmalığına dönüştürmeden işin içinden çıkmak lazım. Ama nasıl? Aşk ile tutkunun farkını öğrenirsek, kendi duygularımıza da gerçek bir isim bulabiliriz. Aşıksak ayvayı yedik. Tutkudan ibaretse işimiz daha kolay. Hadi bakalım.

Kadinca.org adına derin bir analize girdim. Kadınca hislerimden de yola çıktım tabii ki. Kadınların erkeklere olan ilgileri, beğenileri, tutkuları..Zaten bir kadının başına ne geliyorsa hep bu tutkuları yüzünden gelmiyor mu?

Tutkudan önce aşkı ele almak isterim sevgili okuyucularım. Aşk nedir, bize ne yapar, bizi nasıl yapar bundan söz edelim biraz. Gerçek aşkı tanırsak, kendi hislerimizle karşılaştırabiliriz. Böylece hislerimizi de bir kalıba sığdırabiliriz.

Aşık insan, aşık olduğu kişiye karşı aşırı fedakardır. Her zorlukta ona yardımcı olur. Her sıkıntıda hemen ilk yardıma koşan odur. Aşık insanın gözü kararır. Gözü aşık olduğundan başkasını görmez olur bir noktadan sonra. Şov yapmak, boş konuşmak yerinde aşkını hareketleriyle belli eder. Kimi zaman sevdiğiniz çikolatayı alır. Kimi zaman bir demet çiçekle gelir. Kendi sevdiği yemeği ısmarlamak yerine sizin sevdiğiniz yemeği seçer mesela. Sizin seçtiğiniz filme gider. Sizin istediğiniz gibi zaman geçirir.

Aşkta gurur yoktur. Küsmek yoktur. Menfaat ilişkileri yoktur. Aşk, yoğun bir duygudur. Aşık insan da bütün bencilliklerinden arınmıştır. Oldukça paylaşımcı, özverili, anlayışlı ve merhametlidir. Aşk insanı tazeler. Yeniler. Onarır.

Peki ya tutku?

Tutku aslında geçici bir hevesten başka bir şey değil. Beğenme, hoşlantı, merak. Ne derseniz deyin. Tutku boş bir meraktır. Gelip geçer. Biri size tutkuluysa, merakı ve hevesi geçince sizi bırakıp gider. Arkasına bile bakmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir