Gözaltındaki koyu renkli halkalar nasıl geçer

Gözlerin altındaki koyu halkalar birçok insanın yaşadığı bir sorundur. Gözlerin altında oluşan koyu renkli halkalara ve kararmalara, kişinin genetiği, yaşı, alerjileri ve hastalıkları içeren bir dizi faktör neden olabilir. Çoğu durumda, görünümü azalabilir, ancak bunları tamamen ortadan kaldırmak istiyorsanız, koyu halkalarınızın altında yatan nedeni bulun ve doğru tedavi yöntemini uygulayın. Gözlerin altında veya çevresinde görünen kararmaların, halkalar ve şişliklerin birkaç nedeni vardır ve nedenlerini anlamak, koyu renkli halkaların nasıl ortadan kaldırılacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Öncelikle şunu anlayalım; gözaltlarındaki koyu renkli çizgiler, halkalar, kararmalar neden olur?

1-Uyku eksikliği

Yeterince uyku çekmediğimizde stres ve cildin normalden daha soluk görünmesini sağlayacak diğer sağlık sorunları ortaya çıkabilir ve bu da gözlerin altında boşluklar oluşturarak koyu halkaların görünümünü verir. Yorulma da koyu halkaların görünümünü verebilir. İyi bir sekiz saatlik uykuya geçmek, sorunları hafifletmeye ve koyu halkaların görünümünü ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

2-Susuz kalmak

Yeterli miktarda sıvı almaması dehidrasyona ve koyu halkaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Yorgunluk, ağız kuruluğu, kuru cilt ve koyu renk idrara neden olur. Bu durumu tedavi etmek için en iyi yol, günde en az sekiz bardak su içmek için bol miktarda sıvı almaktır, ancak dehidratasyon şiddetli veya altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanıyorsa bir doktora danışmalısınız.

3-Alerji Reaksiyonu

Alerjiler koyu halkaların ortaya çıkması için çok yaygın bir neden. Mevsimlik ya da yıl boyu olsun, alerjinizi doğru bir şekilde tedavi etmek yalnızca alerji semptomlarını hafifletmekle kalmaz, koyu halkaları ortadan kaldırabilir.

4-Sigara içmek

Sigara, kan damarlarında sorunlara neden olabilir ve göz çevresindeki koyu halkaların yanı sıra bir çok sağlık problemine neden olabilir. Göz çevresindeki kan damarları daha belirgin hale getirilebilir veya daha koyu renkte görünebilir. En iyi şey, hemen sigarayı bırakmaktır.

5-Stres ve Kaygı

Cildimiz vücudumuzun sağlığını yansıtabilir ve stres ve kaygı kesinlikle cildimizde döküntüler, solgunluk, solgunluk ve göz çevresindeki koyu renkli daireler şeklinde kendini gösterebilir. Stres ve kaygıları nasıl yöneteceğinizi ve rahatlayacağınızı öğrenmek, cilt sorunlarını azaltmanıza ve göz çevresindeki renk değişikliğini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

6-PMS

Göz çevresindeki kabarıklık ve koyu halkalar PMS’den kaynaklanabilir. Döngünüzden birkaç gün önce olup olmadığını kontrol edin. Durum buysa, yeşil çay gibi şişme ve renk değişikliğini azaltmak için doğal diüretikleri kullanabilir ve döneminize başlamadan yaklaşık bir hafta önce tuzlu gıdaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

7-Burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, gözlerimizden geçen kan damarlarını burnumuza kadar genişletebilir, böylece renklerin daha koyu veya mavimsi renkte olmasına neden olur. Tıkanıklığınızın sebebini belirledikten sonra onu tedavi edebilir ve göz çevresindeki koyu halkalar sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

8-Beslenme Eksikliği

Sağlıklı beslenmiyorsanız, belirli beslenme bozukluklarına sahip olabilirsiniz ve bu cildinizde görünebilir. Gözlerin etrafında koyu halkalar varsa, C, E ve K vitaminleri, demir ve folik asit içeren gıdaların alımını arttırmalısınız. Bu, meyveler, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, deniz ürünleri, sığır eti, peynir, yeşil çay ve avokadozları içerir.

9-Kalıtım

Bazı durumlarda koyu halkalar kalıtsaldır. Annenize veya büyükannenize sahipseniz muhtemelen de onlara eğilimli görünüyorsunuz. Bu durumda karanlık çevrelerden kurtulmak için yapabileceklerinizi pek yoktur, ancak koyu halkaların görünümünü azaltmak için makyaj ürünleri kullanabilirsiniz.

10-Diğer Olası Nedenler

Yukarıda bahsedilen dokuz faktörün yanı sıra, cildin altında pigmentasyon düzensizlikleri, bazı ilaçlar ve aşırı güneş maruziyeti gibi gözlerinizin altında koyu halkalara neden olabilecek başka şeyler de var.

Koyu renkli halkalardan nasıl kurtuluruz?

1-Çay Poşeti, Buz Küpleri ve Dondurulmuş Kaşık

Yeşil çay yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve serin bir ıslak yeşil çay poşeti şişmeyi azaltmaya ve koyu halkaları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Yumuşak bir bezle sarılan küpler de şişmeyi azaltmaya ve koyu halkalardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Dondurulmuş bir kaşığın sırtını bir kaç dakika boyunca hafifçe gözlerin üzerine yerleştirebilirsiniz.

2-Salatalık

Salatalıklar koyu halkaların çıkarılmasına yardımcı olabilecek hafif sıkılaştırıcı ve cilt aydınlatma özelliklerine sahiptir. Ayrıca cildin soğutulması ve yatıştırılması ve şişmeyi azaltabilirler. Salatalık dilimler halinde kesin ve otuz dakika soğutun. Dilimleri göz bölgenize 10 dakika yerleştirin. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayın. Ayrıca salatalık suyu ve limon suyu karıştırabilir ve gözlerinize bir pamuklu bilye ile uygulayabilirsiniz, ancak gözlüklerinize koymamaya özen gösterin.

3-Gül suyu

Yorgun gözler üzerinde yatıştırıcı bir etkisi olan Rosewater, hafif sıkışma özellikleriyle cildi canlandırır. Birkaç dakika rosewater’da pamuklu bir topu ıslatın ve daha sonra kapalı gözlerin üzerine koyun. Yaklaşık onbeş dakika boyunca onları gözlerinde bırakın. Koyu halkalar kaybolana kadar bunu birkaç hafta boyunca günde iki kez yapın.

4-Çiğ patates

Patatesler cilt üzerinde hafif olan doğal çevreleme maddeleri içerirler ve koyu halkaları temizleyebilir ve göz çevresindeki şişkinliği ortadan kaldırabilirler. Meyve sıkacak şekilde çiğ beyaz bir patates rendeleyin. Bir pamuklu topu suyun içine koyun, kapalı gözlerin üzerine on ila on beş dakika bekleyin ve soğuk suyla durulayın.

5-Domates

Domatesler, hafif beyazlatma özellikleri nedeniyle cildi hafifletebilir. Bir çay kaşığı domates suyu yarım çay kaşığı limon suyu ile karıştırın. Karışımı kapalı gözlere parmak uçları veya pamuklu bir top ile uygulayın ve işiniz bittiğinde on dakika bekletin, durulama suyu ile yıkayın. İçinde nane bulunan taze domates suyundan da bir bardak su içebilirsiniz.

6-Sıvı yağ

Göz çevresindeki az miktarda badem veya hindistanot yağı masaj yaparak cildi hafifletir, aynı zamanda ince çizgileri de azaltır. Yatmadan önce badem yağı gözlerinizin çevresindeki cilde hafifçe masaj yapın ve bir gecede terk edin. Ertesi sabah hafifçe suyla yıkayın. Ya da, nemli bir şekilde göz çevresindeki cilde hindistancevizi yağını masaj yapın ve birkaç saat bekletin, ılık suyla durulayın. Bunu günde birkaç kez yapabilirsiniz. Her bir yağ tedavisini sonuçlardan memnun kalana kadar birkaç ay süreyle kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir