Havuçlu patatesli mercimek çorbası tarifi

Bence en kolay mercimek çorbası tarifi budur. Hem kolay hem kısa sürede hazırlanıyor hem de inanılmaz lezzetli bir sebzeli mercimek çorbası tarifi. Restoran lezzetinde bol çeşnili, mis kokulu ve besleyici mercimek çorbası içeceksiniz. Yemek yapmaya yeni başlayanlar da bu kolay çorba tarifini hemen anlayıp uygulayabilir. Zamanla ölçüleri göz kararı yapacaksınız. Birkaç denemeden sonra ölçü de kullanmayacaksınız. İşte benim sık sık yaptığım, havuçlu, patatesli, baharatlı, blendırla çekilen kırmızı mercimek çorbası tarifim.

Bize gerekenler

1 orta boy patates
1 orta boy havuç
1 tatlı kaşığı toz kimyon
1 çay kaşığı kekik
1 yemek kaşığı kuru nane
1 büyük boy soğan
2 su bardağı mercimek
göz kararı tercihe göre tuz
göz kararı mercimeği geçecek kadar su
2 yemek kaşığı sıvı yağ

Yapılışı çok basit.

Önce tüm sebzeleri doğrayın. Tencereye tüm malzemeleri aynı anda kavurma işlemi yapmadan koyun. Bu mercimek çorbasında kavurma işlemi olmuyor. Her şey çiğden ve aynı anda koyuluyor. Suyu göz kararı ayarlayın. Mercimek ve sebzeleri geçmelidir koyduğunuz su miktarı. en az 3 parmak yukarı çıkmalıdır. Ama çok duru bir çorba olmamasına dikkat edin.

Malzemeler orta ateşte 40 dakikada pişiyor. Sonra el blendırı ile çekiyoruz. Blendırınız yoksa robotta çekin. Çorbanız hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir