Hayata Seyirciyiz

Çoğumuz sosyal medya bağımlısıyız. Ama paylaşmak yerine yalnızca seyrediyoruz. Başkalarını seyretmekten tuhaf biz haz alıyoruz. Kimi zaman kıskanıyoruz. Kimi zaman kendimizi onlarla kıyaslıyoruz. İmreniyoruz. Beğeniyoruz. Hayatlarımızı sorguluyoruz. Başkalarının o mükemmel hayatlarını kendi boş hayatlarımızla kıyaslarken hem hayattan soğuyor hem de daha aç gözlü oluyoruz. Farkına bile varmadan ruhlarımızı köreltiyoruz. Kaçımız bu yanlışın farkında?

Ünlüler, ünlenmeye çalışanlar, kendini ünlü zannedenler, vücudunu sergileyenler, hiçbir faydası yokken sadece yediğini içtiğini ve gezdiği yerleri paylaşarak binlerce takipçi kazananlar..Bunlar ne Allah aşkına. Çok mantıksız. Faydasız. Zararlı. Kime ne faydası olduğunu asla anlamadığım durumlar. Peki size ne faydası var sosyal medyanın?

Ürün mü pazarlıyorsunuz? Mal ya da hizmet mi satıyorsunuz? Yoksa kendinizi mi pazarlıyorsunuz? Sadece potansiyel müşteriden ibaretsiniz. Dün sizin için öylesine biri olanlar, bugün bir anda fanı olduğunuz ve gıpta ettiğiniz birine dönüşüyor. Ne saçma. Okuyunca saçma geliyor ama çoğumuz bu saçmalığın içindeyiz. Takipçi, dikizci, potansiyel alıcı, saf müşteri, ego okşayan basit insanlar. Başka neyiz; hiçbir şey…

Kitap okumak, yürüyüş yapmak, seyahate çıkmak, çocuklarla ilgilenmek, yemek yapmak..Artık her şey şov. Hayatlar şovdan ibaret. Biz de buna katkı sağlıyoruz. Birer şovmen ve seyirciyiz.

Bize iyi gelen hangisi? Hayatımıza odaklanıp kaliteli yaşamak mı yoksa başkalarının hayatlarına takılıp kalmak mı? O ne dedi, bu ne giydi, şu nereye gitti, kim mutlu, kim mutsuz, kim zengin, kim fakir…Bize ne? Bana ne ya da sana ne? Aslında tamamen boş işler. Maalesef farkında olmadan battıkça batıyoruz. Yüzeysel, sorunlu, asosyal, ve yapmacık olduk çıktık. Bu gidişat hiç iyi değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir