İlişki Testi, İlişkiniz Sağlam Mı?

Diyet, spor, güzellik kaygıları çoğu zaman kendimizi karşı cinse beğendirmekle ilgilidir. Evliyiz ve eşimizin bizden soğuduğunu hissediyoruz. Hemen aynaya bakmalıyız. Muhtemelen bakımsız, solgun bir yüz, gülmeyen, mutsuz gözler, bel simidi, bakımsız saçlar, geniş kalçalar ve şişkin bir göbek göreceğiz. Birinin bizi sevmesini bekliyorsak, önce kendimiz kendimizi sevmeliyiz. Aynadaki yansımamızı sevmiyorsak, eşimizin de bizi beğenmemesi son derece normal. Bunun için üzülmek yerine harekete geçin. Önce ilişkinizi sorgulayın. Eşinizle ilişkiniz ne kadar sağlam?

Kocam ile anlaşamıyorum, sürekli kavga ediyoruz, kocamı seviyorum ama onun beni sevmediğini düşünüyorum. Kocam beni beğenmiyor, sürekli benimle dalga geçiyor, eşim beni aşağılıyor, eşimden hakaret ve psikolojik şiddet görüyorum..Bu yakınmalardan en az 3 tanesi sizde varsa sorun sizin fiziksel görünüşünüz olmadığı kesin. İlişkinizin bakım ve onarıma ihtiyacı var diyebiliriz.

İlişkinizi analiz etmeye hazır mısınız?

İlişki uzmanı Dr. John Gottman ve ekibi, Washington Üniversitesi’ndeki “Aşk Laboratuarı” nda 4.000 öğrenciyi 40 yıl boyunca çalışarak geçirdiler.

Dr. Gottman, bir çiftin birlikte kalmasına bakılmaksızın% 90 doğrulukla tahmin edebileceğini iddia ediyor. Fakat fikirler fikirlerini inceledikten sonra ilk görüşte çok pembe görünmüyorsa, umutsuzluğa kapılmayın. Ayrıca, çiftlerin uyarı işaretlerini tespit ederek ve birbirlerine davranışlarını değiştirerek ilişkilerini kurtarabileceğini de belirtti.

Sonuçta, boşanmayı önlemek, tedaviden daha iyidir. Dolayısıyla, aklınızda bulundurmanız gereken şey, ilişkiniz için bir sağlık kontrolü yapmanız gerekir.

Eşlerden biri, bir ilişkide saldırıya uğradığını hissederse, sık sık duygularını korur ya da saklama eğilimi gösterir. Bu kendini koruma yöntemi, böyle algılanan saldırıları önlemeye yönelik bir girişimdir. Birçok kişi eleştirildiğinde savunma durumuna geçer, bu da bir tür eşi suçlamadır.

Eşinizi suçluyor musunuz?

“Sen hep kendin hakkında konuşursun, çok bencilsin”

Eşinizi eleştirirseniz, karakterlerine veya kişiliklerine saldırıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu, bir defalık olumsuz bir yorum veya şikayetten çok daha zararlı. Aynı zamanda “aşkı bitiren” ilişki uyarı işaretinin en yaygınıdır.

“Sen bir salaksın”

Bu, ilişki yetersizliğinin en güçlü tahmini ve eşinizle ilgili uzun zamandır devam eden olumsuz düşüncelerin sözlere dökülmesidir.

Alaycılık, ona kötü lakaplar takmak, taklit etme ve göz yuvarlama gibi dalga geçme işaretlerine dikkat edin. Zararsız görünebilecekleri halde, bunlar genellikle telafi etmek yerine çatışmaya neden olur.

Eşinizle daha iyi anlaşmak için çözüm yolları

“Ben” ifadeler kullanarak eşinizle duygularınız hakkında konuşun. “Sen” li ifadelerle sürekli eşinizi suçlamayın.

Pozitif özelliklerine odaklanarak eşiniz hakkında olumlu düşünün.

Eşinizle aynı fikirde olmasanız bile, onu iyi dinleyin ve sorumluluk alın.

Bir şeyleri tartışmadan önce kalp atış hızınızı azaltmak için 20 dakikanızı ayırın. Eşinizi görmezden gelerek ya da taş süslemeniz yerine bir kitap okur ya da yürüyüşe çıkarsınız – daha sonra konuşmaya geri dönersiniz.

Akıl danışmak

Sadece ilişki dışındaki biriyle konuşmak yardımcı olabilir. Ve çok konuşmak istemiyorsanız, düşüncelerinizi çizmeyi veya yazmayı deneyebilirsiniz.

İletişim anlayışlı olun

Haftanız hakkında konuşun için ‘birkaç iletişim’ zamanı bir kenara koyun. Temel kurallar koyun. Kesme veya çözüm sunun, eşinizle empati kurun.

Bir araya getir

Eşinizin sevgi dolu gelişmeleri soğukkanlı bırakırsa, öfke ve öfke hissi uyandırıyor olabilir. İlişkinizin bu yönünden çekilmeden, duygularınızdan onlarla konuşun.

1 Comment

  • Merhaba arkadslar. Erkek arkadasmla ciddi bi iliski dusunuyorz. Iliskiyi ayakta tutabilmem icin ne yapmam gerekiyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir