İnsan Neden Ağlar?

Ağlamak, özellikle kadınların çok sık yaptığı bir duygusal dışa vurumdur. Pek çok defa ve sebepli sebepsiz ağlarız. Bazen neden ağladığımızı bilmeden ağlarız. Üzüldüğümüzde, kırıldığımızda, çok sevindiğimizde ve depresif olduğumuzda istemsizce göz yaşı dökeriz. Peki insan niye ağlar? Ağlamak faydalı mıdır? Ağlamanın faydaları nelerdir? Neden bazı insanlar çok ağlar? İşte ağlama dosyamız.

İnsanlar kendilerini zayıflık belirtisi olarak görürlerse gözyaşlarını bastırmaya çalışabilirler, ancak bilim bunu yapmanın bir takım faydaları kaçırmak anlamına gelebileceğini öne sürüyor. Ağlama, insanların üzüntü, keder, neşe ve hayal kırıklığı gibi çeşitli duygulara verdikleri doğal bir tepkidir. Ancak ağlamanın sağlık açısından faydaları var mı?

Ağlamak sıradışı değildir ve her iki cinsiyet de insanların tahmin edebileceğinden daha fazla ağlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınlar ayda ortalama 3,5 kez , erkekler de ayda ortalama 1,9 kez ağlamaktadır .

İlginçtir ki, insanlar ağlayan tek hayvanlardır. Bu makale neden ağladığımızı ve ağlamanın sağlık açısından ne gibi yararları olabileceğini araştırıyor.

İnsanlar neden ağlar?

Ağlama, gözlerdeki toz gibi duygulara veya tahriş edici maddelere doğal bir tepkidir. İnsanlar üç tür gözyaşı üretir:

Bazal : Gözyaşı kanalları, bir insan her yanıp söndüğünde gözlerin nemli kalmasına yardımcı olan protein bakımından zengin bir antibakteriyel sıvı olan bazal gözyaşlarını sürekli olarak salgılar.
Refleks : Bunlar rüzgar, duman veya soğan gibi tahriş edici maddeler tarafından tetiklenen gözyaşlarıdır . Bu tahriş edicileri temizlemek ve gözü korumak için serbest bırakılırlar.
Duygusal : İnsanlar, çeşitli duygulara cevap olarak gözyaşı dökerler. Bu gözyaşı, diğer gözyaşı tiplerinden daha yüksek düzeyde stres hormonu içerir.

İnsanlar ağlamaktan bahsettiklerinde genellikle duygusal gözyaşları kastediyorlar.

Kendi kendine sakinleşen insanlar:

kendi duygularını düzenler
kendilerini sakinleştirler
kendi sıkıntılarını azaltırlar

Bir 2014 çalışma insanlar üzerinde doğrudan, kendini yatıştırıcı etkisi olduğu saptandu. Çalışma ağlamanın insanların rahatlamasına yardımcı olan parasempatik sinir sistemini (PNS) nasıl harekete geçirdiğini açıkladı.

İnsanların kendilerini sakinleştirmelerine yardımcı olmasının yanı sıra, ağlama, insanlara çevrelerindeki insanlardan destek almalarına yardımcı olabilir.

Bu 2016 çalışmasında açıklandığı gibi, ağlama öncelikle çevremizdeki insanlardan destek topladığı için bir bağlanma davranışıdır. Bu kişilerarası veya sosyal fayda olarak bilinir.

Araştırmalar, kendi kendine yatıştırıcı olmanın yanı sıra duygusal gözyaşı dökmenin oksitosin ve endorfin salgıladığını da buldu.

Bu kimyasallar insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlar ve ayrıca hem fiziksel hem de duygusal acıyı hafifletebilir. Bu şekilde ağlama, ağrının azalmasına ve iyi olma hissinin artmasına yardımcı olabilir. Ağlamak, insanların ruhlarını yükseltmelerine ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir. Ağrıyı hafifletmenin yanı sıra, oksitosin ve endorfinler ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle sık sık “iyi hisset” kimyasalları olarak bilinir.

İnsanlar strese tepki olarak ağladıklarında, gözyaşları bir dizi stres hormonu ve diğer kimyasalları içerir.

Araştırmacılar, ağlamanın vücuttaki bu kimyasalların seviyelerini azaltabileceğine ve bunun da stresi azaltabileceğine inanıyor. Bununla birlikte, bu alanı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

2015 yılında yapılan küçük bir çalışma , ağlamanın bebeklerin daha iyi uyumasına yardımcı olabileceğini buldu. Ağlamanın yetişkinler üzerinde aynı uyku artırıcı etkiye sahip olup olmadığı henüz araştırılmamıştır.

Bununla birlikte, yukarıda ağlamanın sakinleştirici, ruh halini iyileştirici ve ağrı giderici etkilerinin bir kişinin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır.

Ağlamak, bakterileri öldürmeye ve gözleri temiz tutmaya yardımcı olur; çünkü gözyaşları lizozim denilen bir sıvı içerir. Bir 2011 çalışması lizozim bile gibi biyolojik terör ajanları tarafından sunulan riskleri azaltmaya yardımcı olabilir diyor; böyle güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu bulundu.

Üzüntü, neşe veya hayal kırıklığı gibi duygulara cevap olarak ağlamak normaldir ve sağlığa yararları vardır.

Bununla birlikte, bazen sık ağlama, bir depresyon belirtisi olabilir. İnsanlar ağlıyorsa bunalımlı olabilirler:

çok sık olur
görünürde bir sebep olmadan olur
günlük aktivitelerini etkilemeye başlar
kontrol edilemez hale gelir

Diğer depresyon belirtileri şunlardır:

konsantre olmakta, bir şeyleri hatırlamakta veya karar vermekte zorlanmak
yorgun veya enerjisiz hissetmek
suçlu, değersiz veya çaresiz hissetmek
karamsar ya da umutsuz hissetmek
uyumakta veya çok fazla uyumakta zorluk çekmek
huzursuz veya huzursuz hissetmek
bir zamanlar zevkli olan şeylerin tadını çıkarmamak
fazla yemek veya az yemek
açıklanamayan ağrılar, ağrılar veya kramplar
tedavi ile düzelmeyen sindirim sorunları
sürekli endişe
intihar düşünceleri veya kendine zarar verme düşünceleri

Bir kişi depresyon belirtileri yaşıyorsa veya tanıdığı biri varsa, o zaman bir doktorla konuşmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir