Kabızlık Depresyon ve 5-HTP

Depresyon ve kabızlık: Bağlantı nedir? Kronik kabızlık genellikle depresyona eşlik eder. Araştırmacılar bir fare modeli kullanarak bu ilişkinin neden olabileceğini araştırdılar. Ayrıca, teşvik edici sonuçları olan deneysel bir ilacı test ettiler. Depresyonu olan kişilerin yaklaşık üçte biri kabızlık yaşar ve bazı raporlara göre bu kişilerin algılanan yaşam kalitesini düşürmede önemli bir rol oynar.

Bazı bilim adamları mideyi “ ikinci beynimiz ” olarak adlandırıyor . Belki şaşırtıcı bir şekilde, omuriliğinden daha fazla nöron vardır ve beyin ile benzer bir nörotransmiter takımı ile çalışır.

Son çalışmanın arkasındaki araştırmacılar özellikle serotonin ile ilgileniyorlardı, çünkü depresyonu olan kişilerin beyninde bu nörotransmitter düzeylerinin daha düşük olduğu düşünülüyor . Ayrıca, gastrointestinal (GI) sistemdeki nöronlar serotonin kullanır.

Bilim adamları bulgularını Gastroenterology dergisinde yayınladılar.

İlk olarak, farelerin bağırsaklarındaki serotonin seviyesinin azaltılmasının kabızlığa neden olup olmayacağını anlamak istediler.

Araştırmak için, bir fare depresyon modeli (MDEP) kullandılar – bu fareler araştırmacıların insanlarda şiddetli depresyon ile bağlantılı olduğu bir gen mutasyonuna sahipti.

Mutasyon, serotonin üretim seviyesini% 60-80 oranında azaltır ve farelerde depresyona benzer davranışları indükler.

Bağırsaktaki serotoninin azaltılmasının çeşitli etkileri vardı; Bilim adamları, toplam nöron sayısını azalttığını, bağırsak zarının bozulmasına neden olduğunu ve bağırsaktaki hareket hızını azalttığını gösterdi.

Margolis, “Temelde fareler kabız oldu ve kabızlığı olan insanlarda gördüğümüz aynı tip GI değişikliklerini gösterdiler.

Çalışmanın bir sonraki aşamasında, bilim adamları deneysel bir ilacı test etmişlerdir; ilaç (5-HTP SR), bir amino asit ve serotonin öncüsü olan 5-HTP‘nin yavaş salınımını sağlar.

Fareleri dört deney grubuna ayırdılar:

normal (kontrol) farelere standart yemekle beslenen fareler
normal (kontrol) farelere standart chow artı 5-HTP SR beslendi
MDEP fareleri standart yemekle beslendi
MDEP fareleri standart chow artı 5-HTP SR ile beslendi

Bu dört grubun sonuncusunda, 5-HTP SR, farelerin bağırsaklarındaki serotonin seviyelerini arttırdı; ilaç ayrıca kabızlık semptomlarını hafifletti – bağırsak hareketliliği normale döndü.

Araştırmacılar ayrıca, kabızlık-depresyon ilişkisine dair yeni fikirlerin yanı sıra, vücudun kök hücrelerden yeni nöronlar ürettiği nörogenez alanına da katkıda bulunuyorlar.

İlginç bir şekilde, 5-HTP SR, bağırsaktaki nöron sayısını arttırarak tekrar normal seviyelere çıkardı.

Bilim adamları beyinde nörojenezin olduğunu biliyorlar ve daha önce bağırsakta da görülmüş olmalarına rağmen, nispeten yeni bir çalışma alanı. Bağırsakta yeni nöronların gelişmesini gerektiren durumları tedavi etmek için yavaş salınan 5-HTP‘yi kullanabileceğimiz düşüncesi tamamen yeni bir tedavi yolu açabilir.

5-HTP Nedir?

Üreticiler 5-HTP takviyesi üretmek için Griffonia simplicifolia tohumlarını kullanıyor.

Vücut, amino asit L-triptofan ile başlayan bir dizi kimyasal aşamada serotonin üretir. L-triptofanı serotonine dönüştürmedeki kimyasallardan biri 5-HTP‘dir.

Üreticiler eki bir Afrika bitkisi olan Griffonia simplicifolia tohumlarından elde ediyorlar. Ek gıdalarda doğal olarak oluşmaz.

Bazı insanlar 5-HTP almanın vücuttaki serotonin miktarını artırabileceğine inanıyor. Doktorlar daha önce serotonin eksikliğini depresyon da dahil olmak üzere bir takım tıbbi durumlarla ilişkilendirmişlerdir.

Sonuç olarak, bazı doktorlar belirli durumlar için düzenli ilaçlarla birlikte 5-HTP almayı önermektedir.

5-HTP’nin sağlığa faydaları ve uykuyla ilgili yapılan birçok çalışma hayvan modellerine dayanmaktadır.

Örneğin, bir 2018 çalışmasında 5-HTP ve gamma-Aminobutirik asidin (GABA) meyve sinekleri, fareler ve sıçanlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bilim adamları uykusuzluğa neden olmak için kafeini kullandılar, sonra GABA / 5-HTP kombinasyonunu uyguladılar.

Kombinasyonun uykuyu tetikleyebileceğini ve uyku kalitesini ve uyku süresinin uzunluğunu arttırdığı görülmüştür.

Uyku sorunları için mevcut olan tedavilerin bir başka incelemesi, 5-HTP’nin, uyku terörü ve uyurgezerlik gibi uyarılma bozukluklarının tedavisinde faydalı olabileceğini buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir