Ketojenik Diyetin Zararları

Adı ne olursa olsun, kısıtlayıcı bir diyeti sürdürmek zordur. Normal bir diyete döndüğünüzde kilo muhtemelen geri gelecektir. Kısa süreli düşük karbonhidrat diyeti başarısı ile ilgili teoriler iştahsızlığı içerir çünkü yağ karbonhidrattan daha yavaş yanar. “Fakat yine de uzun vadeden haberimiz yok”. Beynin sağlıklı karbonhidratlardan işleyebilmesi için şekere ihtiyacı var. Düşük karbonhidrat diyeti kafa karışıklığına ve sinirliliğe neden olabilir.

Harvard’a bağlı Brigham Kadın Hastanesinde Beslenme Dairesi müdürü uzman diyetisyen Kathy McManus uyarıyor!

Keto diyeti yüksek bir yağ gereksinimine sahip olduğundan, takipçiler her öğünde yağ yemelidir. Günlük 2000 kalorili diyette 165 gram yağ, 40 gram karbonhidrat ve 75 gram protein gibi görünebilir. Ancak, kesin oran sizin özel ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Bazı sağlıklı doymamış yağlara keto diyetine benzer fındık (badem, ceviz), tohumlar, avokado, tofu ve zeytinyağında izin verilir. Ancak yağlardan (hurma, hindistan cevizi), domuz yağı, tereyağı ve kakao yağından doymuş yağlar yüksek miktarlarda teşvik edilir.

Protein, keto diyetinin bir parçasıdır, ancak genellikle yağsız proteinli yiyecekler ile sığır eti, domuz eti ve domuz pastırması gibi doymuş yağda yüksek protein kaynakları arasında ayrım yapmaz.

Peki ya meyve ve sebzeler? Tüm meyveler karbonhidrat bakımından zengindir, ancak küçük meyvelerde belirli meyveler olabilir. Sebzeler (karbonhidratları da zengindir) yapraklı yeşillikler (lahana, İsviçre pazı, ıspanak gibi), karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, kuşkonmaz, dolmalık biber, soğan, sarımsak, mantar, salatalık, kereviz ve yaz kabağı ile sınırlıdır. Bir fincan kıyılmış brokolinin yaklaşık altı gr. karbonhidratı vardır.

Keto diyetini denemeli misin?

Kilo verme harikası olarak ilan edildi, ancak bu beslenme planı aslında ciddi risklerle gelen tıbbi bir diyettir.

Bu riskler artmaktadır – bu nedenle, bir ketojenik diyete başlamadan önce bir doktor ve uzman bir diyetisyenle konuştuğunuzdan emin olun.

Ketojenik bir diyetin sayısız riskleri vardır.

Doymuş yağ oranı yüksektir: McManus, doymuş yağları, kalp hastalığına olan bağlantı nedeniyle günlük kalorilerinizin% 7’sinden daha fazlasına kadar saklamamanızı önerir. Ve gerçekten de, keto diyeti, kalp hastalığı ile de bağlantılı olan “kötü” LDL kolesterolündeki bir artışla ilişkilidir.

Diğer potansiyel keto riskleri şunları içerir:

Besin eksikliği: McManus, “Çok çeşitli sebze, meyve ve tahıl yemiyorsanız, selenyum, magnezyum, fosfor ve B ve C vitaminleri dahil olmak üzere mikro besinlerdeki eksiklikler için risk altında olabilirsiniz” diyor.

Karaciğer sorunları: Metabolize etmek için çok fazla yağ ile diyet mevcut karaciğer koşullarını daha da kötüleştirebilir.

Böbrek sorunları: Böbrekler proteinin metabolize edilmesine yardımcı olur ve McManus, keto diyetinin onları aşırı yükleyebileceğini söylüyor. (Şu anda önerilen protein alımı, kadınlar için günde ortalama 46 gram, erkekler için 56 gramdır).

Kabızlık: Keto diyeti, tahıl ve baklagiller gibi lifli yiyeceklerde düşüktür.

Bulanık düşünme ve ruh hali değişiklikleri gözlemlenir. McManus, “Beynin sağlıklı karbonhidratlardan işleyebilmesi için şekere ihtiyacı var. Düşük karbonhidrat diyeti kafa karışıklığına ve sinirlenebilirliğe neden olabilir” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir