Metabolizma neden yavaşlar?

Çoğu kadın metabolizmam yavaş der. Oysa kilolu insanlar daha çok kalori aldıkları için metabolizmaları da çoğu zaman hızlıdır. Pek çok farklı neden kişinin metabolizmasına etki edebilir ve metabolizmayı yavaşlatabilir. Hayatımızda yaptığımız basit yanlışlar, beslenme hatalarımız ve hareketsiz bir yaşam sürdürmemiz metabolizmamızı yavaşlatmaktadır. Genel olarak metabolizmamızı olumsuz etkileyen unsurları şöyle sıralayabiliriz.

Çoğu metabolizma problemi, stresle başa çıkamamamız ile ilgilidir. Stresli olduğumuz zaman, tiroidimiz metabolizmamızı yavaşlatır, bu da kilo alımına yol açar.

Demir eksikliği genellikle sağlığı zayıflatan oksijen eksikliğine neden olur. Diyetinizde demir yoksa daha fazla et, balık ve elma yiyin.

Çeşitli katkılarla yapılan inorganik ürünler, antibiyotik ve büyüme hormonu ile beslenen hayvanlar, sentetik mineral gübreler ve böcek ilacı ile yetiştirilen bitkiler … Cazip gelmiyor mu? Ancak yediğimiz şeylerin çoğu böyle yapılır. Akıllıca yemeye başlayın! Doğal olmayan her ürün metabolizmayı yavaşlatır.

Bir iyot eksikliği tiroidinizi olumsuz şekilde etkiler, bu da tiroid metabolizmasında negatif etkiye sahiptir.

Cips, sandviç ve tatlıyı seven sizseniz, sık sık atıştırmanın metabolizmanızı yavaşlattığının farkında olmalısınız. Besinlerden aldığımız enerji genellikle 3 ila 4 saat sürer. Sonra vücudunuz kendi yağını yakarak uygun enerjisini tüketmeye başlar. Sürekli atıştırma, vücudunuzdaki yağın yanmasına engel olur ve kilo almanızın sebebi de budur.

Serotonini düzgün bir şekilde sentezlemek için, yeterli karbonhidrat seviyelerine ihtiyacınız vardır. Karbonhidrat eksikliği beynin etkinliğini olumsuz yönde etkileyebilir ve vücudunuz için stresli olabilir.

Güneş ışığının metabolizma üzerinde de bir etkisi vardır. Sabah güneşi, vücudunuzun gündüz ve gece değişikliğine bağlı olan ve enerji tüketiminiz için hayati önem taşıyan biyolojik süreçleri düzenlemesine yardımcı olur.

Metabolizmamızı hızlandırmanın en iyi yolu direnç egzersizlerini düzenli olarak yapmaktır.

Süt, yağ yakma ve bina kasları için gerekli besin maddeleri içerir. Örneğin sütte bulunan kalsiyum metabolizma açısından önemli bir rol oynamaktadır. Yağ hücrelerinde daha fazla kalsiyum varsa, daha fazla yağ yakılır.

Vücudunuz sudan mahrum olduğunda, daha az kalori yakarsınız. Ayrıca karaciğeriniz, su kaynağınızı geri kazanmaya ve yağ yakmaya çok fazla dikkat etmeye odaklanmıyor. Bu yüzden daha fazla içmelisin! Bir sürü su içmek için alışkın değilseniz, çay için. Yeşil çay, günlük nemlendirme ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerektiğinde harika olur.

Vücudumuz akıllıdır. Belirli bir zamanda beslenmeyi beklemektedir ve bu nedenle yakında daha fazla enerji alacağını bilerek enerjisinin çoğunu bu zamana kadar kullanmaktadır. Ancak, yemek takviminiz düzensizse, vücudunuz bunu kullanmak yerine enerji depolar, çünkü yakında yeni enerji alıp almayacağından emin değil. 3-4 saatte bir yemek yemek vücudunuzun tüm enerjisini kullanmasına yardımcı olacaktır.

Kendinize iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir