Mutfakta yaratıcı mutfak sırları

Püf noktalarıyla hayatınızı kolaylaştırın. Mutfakta işinize yarayacak çok önemli kolaylıklar var. Soğan soymak, sarımsak soymak, yumurta soymak..Hepsinin kolayı var. İşte kolaylıklar..

Soğanların sizi tekrar gözyaşı haline getirmesine izin vermemek için, pişirmeden önce 15 dakika buzdolabına koyun.

Pişirirken paneye bir dilim limon koyarsanız haşlanmış yumurta soyulması çok daha kolay olacaktır. Bu arada, 1/2 çay kaşığı kabartma tozu aynı etkiye sahiptir.

Çörekleri veya diğer hamur işlerini pişirirken aniden yumurtadan çıktığınızı fark ederseniz, bunun yerine muz kullanabilirsiniz: 1 yumurta = 1/2 banana. Tadı kesinlikle kötü olmayacak.

Bu hüner, tüm kahve severler ve sabahları bir fincan taze sıkılmış espresso olmadan uyanamayanlar tarafından takdir edilecek. Bira çorba kaşığı tuz ve tarçın öğütmeden önce öğütülmüş kahve ekleyin. Tuz, yanmış fasulye acısını atmaya yardımcı olur ve tarçın inanılmaz bir tad katar.

Sarımsak soyma zamanından kazanmak için, mikrodalgaya 15 saniye koyun – kabuğun çıkarılmasını kolaylaştıracaktır.

Bir biber satın alırken, çevirin ve alt kısmına bakın. 3 darbe görürseniz, “erkek” biber; 4, “kadın” anlamına gelir. “Dişi” daha tatlıdır ve onları taze kullanmak daha iyidir. “Erkekler” daha katıdır ve lezzetleri daha derindir, bu nedenle çeşitli yemekler için mükemmel malzemelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir