Protein Diyeti ve Ketojenik Diyet

Keto diyetler de protein diyetleriyle benzer şekilde özellikler içerir. Amaç protein ve yağ bakımından zengin beslenip, şişmanlatan karbonhidratları kısıtlamaktır. Her öğünde sebze yemeyi hedefler. Sebzeler, örneğin, yüksek yağlı salata sosları, avokado, fındık, zeytin yağı veya tereyağı ile diyete daha fazla yağ almak için harika bir yoldur. Protein alımı, kadınlar için günde yaklaşık 40 ila 50 g, erkeklerde ise yaklaşık 50 ila 60 g protein arasında orta düzeyde olmalıdır.

Ketojenik bir diyeti izlemenin farklı yolları varken, aşağıdakiler şeker seviyelerini kontrol etmek ve kilo vermek isteyen diyabet hastaları için iyi bir rehberdir. Bu, farklı yiyeceklerin insülin ve kan şekeri düzeyleri üzerinde farklı etkileri olacağından ketojenik diyetin besin yoğunluğunun yanı sıra nasıl uygulanacağını da belirleyecektir.

Kilo vermek için mücadele ediyorsanız, çok az karbonhidrat ve çok fazla proteine ​​sahip beslenme planı benimsemiş olmanız gerekir. Peynir ve fındık gibi yiyeceklerin bazılarının kaçırabileceği önemli bir proteine ​​sahip olduğuna dikkat edin. Yağ genellikle ketojenik bir diyette tercih edilir. Ketojenik bir diyette öğünler arasında atıştırmamanız tavsiye edilir. Kısaca, ketojenik bir diyette bol miktarda yağ alabilirsiniz.

Ketojenik diyet planı neye benziyor?

Diyetin içeriği, bireyin hedeflerine, kişisel sağlığına ve mali durumuna bağlı olarak değişecektir. Ancak, odak noktası her zaman, besleyici, minimal işlenmiş, gerçek yiyecekleri yemeye odaklanmalı.

Ketojenik bir diyet genellikle:

-Düşük karbonhidrat
-Orta protein
-Yüksek yağ

tüketilmektedir. Balık, iyi bir protein kaynağı sağlar ve uskumru, somon, ton balığı, sardalye, alabalık veya ringa balığı gibi yağlı balıklar, esansiyel omega-3 yağ asitleri içerir.

Süt ürünleri güçlü bir yağ kaynağıdır, bu nedenle ketojenik diyetlerin başka bir temel maddesidir.

Düşük yağlı bir diyetten sonra ketojenik bir diyet uygulayan insanlar, krema ve tam yağlı sütlerin menüye geri döndüğünü bilmekten memnun olacaklardır.

Ketojenik diyet uygulayan insanlar için faydası olmadığından düşük yağlı süt ürünlerinden kaçının.

Süt ve yoğurt gibi bazı sütlerin laktoz şeklinde bazı karbonhidratlara sahip olacağını ve peynir gibi çok düşük karbonhidratlı sütlerin önemli miktarda protein içerdiğini unutmayın.

Mümkünse, otla beslenen ineklerden gelen tereyağını alın. Otla beslenen tereyağı, omega-3 yağ asitleri, CLA, beta-karoten, A vitamini, K vitamini, D vitamini, E vitamini, ot verilmeyen tereyağından daha fazla tahıl beslemekte olan yağdan daha yüksektir.

Otla beslenen tereyağı, aynı zamanda hem inflamasyonu önleyen hem de azaltabilen kısa zincirli bir yağ asidi olan butirratta yüksektir. Ayrıca zihinsel hastalıklara karşı korunmak, vücut bileşimini geliştirmek, metabolizmayı artırmak ve bağırsak sağlığını iyileştirmek için bazı faydalar göstermiştir.

Bir, işlenmiş bir gıda şekli olduğu için margarinden kaçının.

ketojenik
saglikli tohumlar
Kuruyemiş ve tohumlar

Kuruyemişler ve tohumlar yağ bakımından yüksek, karbonhidratları düşük ve orta derecede proteinlidirler ve bu nedenle ketojenik diyetin enerji gereksinimlerini çok iyi karşılarlar. Kuruyemişler ve tohumlar da iyi bir diyet lifi ve magnezyum kaynağıdır.

Kuruyemiş genellikle iyi bir seçimdir. Tuzlu kuruyemiş ve fındık bağımlılık yapıp aşırı yemeye yol açabileceğinden tuzsuz kuruyemişleri ve fındıkları seçin.

Fındık ve tohumların besin içeriği değişebilir. Brezilya fıstığı, macadamias, keten tohumu, ceviz, badem ve fındık karbonhidratı düşükken, kaju gibi diğer fındıkların karbonhidrat içeriği önemli ölçüde daha fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir