Sarımsak, Pirinç Suyu ve Saç Uzatma Yolları

Uzun zamandan beri saçlarım mat ve kuruydu. İşin kötüsü saçım dökülüyordu ve ben de bundan dolayı çok mutsuzdum. Saçım döküldüğü bir de cansız ve kuru telliydi. Uzaması da durmuştu. Saçım hızlı uzamıyor, istediğim uzun boya kavuşamıyordum. Çabuk uzamayan saç, mat saç rengi, kuru saç telleri, kırık saç uçları derken onlarca ticari saç bakım ürününe yüzlerce lira verdim. Baktım hiç faydası yok, doğal saç bakım ürünleri denemeye başladım. Yani, saç bakım yağları, sarımsak, pirinç suyu gibi doğal ev yapımı saç bakım ürünleri kullanmaya başladım.

Öncelikle, saç bakımı için sarımsak kullanmaktan söz edeyim size. Sık sık denediğim ve faydasını gördüğüm bir saç bakım rutinimdir. Sarımsaklı saç bakımı için sarımsak yağı kullanmıyorum. Daha doğrusu, sarımsak yağı satın almıyorum. Sarımsaklı saç bakım yağımı kendim hazırlıyorum. Bu yöntem hazır satılan sarımsak yağlarından çok daha faydalı. Çünkü sarımsak içinde bulunan alisin maddesi yok olmuyor. Saç için daha faydalı oluyor.

Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?

1 baş sarımsak
1 fincan saf zeytinyağ
1 yemek kaşığı badem yağı
1 yemek kaşığı çam terebentin yağı
ısıtmak için sütlük ya da cezve
Saklamak için cam kavanoz ya da cam şişe

Yapılışı

 • 1 baş sarımsak ayıklanır.
 • Sarımsaklar havanda iyice dövülür.
 • Zeytinyağ kısıt ateşte sarımsak da eklenerek ısıtılır.
 • Sarımsaklı zeytinyağının yanmamasına dikkat edin.
 • Bir süre ısıtılan sarımsaklı zeytinyağı soğumaya bırakılır.
 • Sarımsaklı zeytinyağı soğuyunca süzülür ve sarımsaklar atılır.
 • Geride kalan sarımsak özlü zeytinyağı diğer malzemelerle iyice karıştırılır.
 • Bütün yağlar birbirine katılınca, saç bakım yağı kullanıma hazırdır.
 • Saklamak üzere cam kaba konur ve ağzı kapatılır.
 • Sarımsaklı saç bakım yağınız kullanıma hazırdır.

Nasıl Kullanıyorum?

 • Hazırladığım sarımsaklı saç bakım yağını saçımın her tarafına saç boyar gibi sürüyorum ya da bazen sadece saç boyuna ve saç uçlarına uyguluyorum.
 • Saçımı streç film ile kaplıyorum ve hava soğuksa saçıma bone de takarak en az 3 saat bekliyorum.
 • Süre sonunda saçımı kaynar olmayan sıcak ya da ılı suyla yıkıyorum.
 • Saç kremi kullanan biri değilim.
 • Saçımı kurutmadan önce, saçım ıslakken saç uçlarına argan yağı ya da keratinli saç bakım yağı uyguluyorum.
 • Saçımı kurutuyorum.
 • Hepsi bu kadar ve bu işlemi ayda 2 kez tekrarlıyorum. İnanın çok faydalı ve etkili. Mutlaka denemelisiniz.

Bu saç bakımı rutini sayesinde, saçlarım yumuşak, dayanıklı, ışıl ışıl, kolay taranıyor ve saç tellerim parlak görünüyor ve daha kalın bir saç hacmi hissedebiliyorum. Lütfen sabırlı olun ve bir rutin gibi yapmaya devam edin.

Pirinç Suyuyla Saç Uzatma Tekniği

Pirinçte, “suda çözünen vitaminler” ve “mineraller” olarak adlandırılan, B grubu vitaminlerinden çok fazla bulunur (B vitaminleri saç hücrelerinin siyah pigment üretmesine yardımcı olur). Pirinç, zengin protein ve amino asitler içerir ve fermantasyon yöntemi, proteinin amino aside dönüşmesini sağlar, böylelikle bu pirincin besin değeri çok zengin hale dönüşür. Pirinç suyu saç esnekliğini artırır ve yüzey kırıklarını azaltır. Saçları hasardan korumakla kalmaz, aynı zamanda saç tellerini onarır. Inositol, durulamadan sonra saç hücrelerinin içinde kalır. Başka bir deyişle, uzun süreler boyunca birinci sınıf koruma sağlar.

Fermente pirinç suyu; asidiktir, saçlarımız asitli ortamlar için uygundur. Pirinç suyu saçları pürüzsüz ve yumuşak yapar, böylece pirincin düzenli olarak yıkanması inanılmaz sonuçlar doğurur ve bu kadar uzun süre saçınıza uyguladığınız herhangi bir ticari ürüne kıyasla pirinç suyunun ne kadar iyi olabileceğini merak edeceksiniz.

Doğal pirinç şampuanı hazırlama

Oranlar kişiye ve saç uzunluğuna göre değişiklik gösterir. Belli bir oran vermiyorum. Ortalama 1 su bardağı pirinç kullandım. Size de 1 Su bardağı pirinç üzerinden tarif vereceğim.

Önce pirinci çok iyi bir şekilde yıkayın. Temizleyin.

 • 1 bardak pirinç
 • 5 bardak klorsuz su

Pirinci suyla karıştırın. İyice yoğurun ve pirincin özünün suya geçmesini sağlayın.

Daha sonra hafifçe ekşi ve fermantasyona başlayana kadar pirinç suyunu bir veya iki gün süreyle oda sıcaklığında bırakın. Bundan sonra çoğu kişi, fermantasyon sürecini durdurmak için sıvıyı kaynatmak tavsiyesinde bulunur.

Bu büyük bir hatadır. Fermente pirinç suyu, yeterli miktarda yararlı besin maddesi içerir ve bu sıvıyı kaynattığınızda – tüm vitaminlerin gittiği düz suya kavuşursunuz.

Yani, Pirinç suyu hazırladıysanız ve saçınıza besleyici olmasını isterseniz – uygulamadan önce kaynatmayın!

Fermantasyon işlemini durdurmak için buzdolabına koymanız yeterlidir. Saçınıza güzel kokuların olmasını isterseniz birkaç damla uçucu yağ ilave edebilirsiniz (örneğin, lavanta , biberiye veya çay ağacı yağı ).

Yine de ortaya çıkan sıvı koruyucu içermez, bu nedenle buzdolabında bile bir haftadan fazla depolanamaz. Genellikle 5-6 gün sürer ve bundan sonra saçlar için başka bir artış suyu hazırlamanız gerekir.

Fermente pirinç suyu çok güçlüdür, bu yüzden kullanmadan önce bir fincan veya iki sıcak suyla seyreltmeniz gerekebilir.

Fermente pirinç şampuanının hazırlanması çok zaman aldığını düşünüyorsanız, saçınıza düz pirinç suyu denemenizi öneririm . Aşağıdaki basit yönergeleri izleyin:

Önce pirinci bir bardak su ile durulayın, kir veya pisliklerden arındırın.

Daha sonra, pirinci bir kaba koyun ve suyla döktürün. Çeltik, 30 dakika kadar ıslatılsın. Su dolaşana kadar hafifçe yuvarlayın ya da hafifçe yoğurun. Bu, vitamin ve minerallerin suya sızmasına yardımcı olur ve saçlarınız için besleyici bir durulama oluşturur.

Şimdi, pirinç suyunu temiz bir kabın içine süzün. Pirinç suyunuz hazır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir