Serotonin Arttıran Yiyecekler

Serotonin beyinde ruh halini etkileyebilecek bir kimyasaldır. Triptofan olarak bilinen esansiyel amino asidi içeren yiyecekleri yemek vücudun daha fazla serotonin üretmesine yardımcı olabilir. Somon, yumurta, ıspanak ve tohum gibi yiyecekler doğal olarak serotonini artırmaya yardımcı olanlardandır.

Serotonin beyinde, kanda, bağırsaklarda ve insan vücudunun bağ dokularında bulunan bir kimyasaldır. Kan damarlarının kasılmasına neden olur, sinir sistemi boyunca bilgi iletilmesine yardımcı olur ve beyin fonksiyonunda rol oynar. Serotonin genel sağlık ve refah için çok önemlidir ve insanlar genellikle onu olumlu bir ruh hali ile ilişkilendirirler. Ancak beyin karmaşıktır ve serotoninin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Beyindeki düşük serotonin seviyeleri, hafıza sorunlarına ve düşük ruh haline neden olabilir. Ayrıca, düşük serotonin seviyelerinin daha önce depresyona girmiş olması durumunda bir kişiyi olumsuz yönde etkilemesi daha olasıdır.

Triptofan, vücutta serotonin üretimi için önemli olan bir amino asittir. Aynı zamanda beyin fonksiyonu için anahtardır ve sağlıklı uykuda rolü vardır.

İnsanlar vücutlarında triptofan yapamazlar, bu yüzden diyetlerinden almalıdırlar.

Neyse ki, triptofan gıdada bulunabilir, oysa serotonin bulamaz.

Sağlıklı, dengeli bir diyet yemek, zihinsel olduğu kadar fiziksel sağlığı da desteklemenin önemli bir yoludur. Triptofan kaynakları diyete dahil edildiğinde enerji seviyeleri, ruh hali ve uyku üzerinde olumlu faydalar olabilir.

Doğal olarak serotonini artıran sekiz yiyecek

1. Somon balığı
Bu yağlı balık aynı zamanda sağlık için önemli olan bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bu yağ asitleri güçlü kemikler, sağlıklı cilt ve göz fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olabilir.

Somon ayrıca güçlü kemikler ve dişler ve sağlıklı kaslar için gerekli olan bir D vitamini kaynağıdır.

Haftada iki porsiyon yağlı balık yemek çoğu insan için yeterli triptofan sağlamalıdır.

Veganlar ve vejetaryenler omega-3’ü kabak çekirdeği, ceviz ve soyadan alabilirler.

2. Kanatlılar
Kanatlılar tavuk, hindi ve kaz içerir. Tavuk göğsü gibi yağsız kümes hayvanları genellikle protein bakımından yüksek ve yağ bakımından düşüktür.

3. Yumurta
Yumurta pişirmenin ve hazırlamanın bazı yolları diğerlerinden daha sağlıklıdır. Bir yumurtayı kızartmak, daha az sağlıklı bir seçenek haline getiren çok fazla yağ ekler.

Bir yumurtayı kaynatmak veya haşlamak ilave yağ eklemez. Omlet yapmak ve bir salata ile yemek hafif bir yemek için iyi bir seçenek olabilir.

4. Ispanak
Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler bir triptofan kaynağıdır.

Ispanak da iyi bir demir kaynağıdır. Demir vücudun sağlıklı kırmızı kan hücreleri yapmasına yardımcı olur. Diyetteki demir eksikliği anemiye, düşük enerjiye veya solunum zorluğuna neden olabilir.

5. Tohumlar
Kabuklu kabak çekirdeği
Tohumlar bir triptofan bitki kaynağıdır.

Tohumlar yağlı balık, tavuk veya yumurta kadar triptofan içermez. Bununla birlikte, vejetaryenler ve veganlar için iyi bir triptofan ve protein kaynağıdır.

Daha fazla tohum yemenin kolay yollarından bazıları şunlardır:

bir salata üzerine tohum serpme
atıştırma için fındık ve tohum karıştırma
tohumlanmış ekmek seçimi
tahıllara, yulaf lapasına veya yoğurtta tohum eklenmesi

6. Süt
Süt aynı zamanda sağlıklı kemikler ve dişler inşa etmeye yardımcı olan iyi bir kalsiyum kaynağıdır .

Düşük yağlı bir seçenek seçmek, özellikle doymuş yağ alımını izleyen kişiler için, tam yağlı sütten daha sağlıklı olabilir.

7. Soya ürünleri
Soya peyniri, soya sütü veya soya sosu gibi soya içeren ürünler bir triptofan kaynağıdır. Bunlar vejetaryenler ve veganlar için iyi bir seçenek olabilir.

8. Kuruyemiş
Fındık iyi bir protein, sağlıklı yağ ve lif kaynağıdır. Öğünler arasında birkaç kuruyemiş atmak, bir insanın daha uzun süre kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir