Tavuk ve pastırma sandviçi tarifi

Tavuk ve pastırma sandviçi, diyetteyseniz ya da formunuza dikkat ediyorsanız sizin için ideal bir öğle yemeği olabilir. Ara öğünlerde de günde bir kez bu Tavuk ve pastırma sandviçini tüketebilirsiniz. Yanında bir bardak ayran ile son derece doyurucu, besleyici, sağlıklı ve tok tutan bir öğün geçirmiş olursunuz. Ekmeği istediğiniz türden bir ekmek ile değiştirebilirsiniz. Kepekli ya da tam buğday ekmeği seçebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun diyorum.

İçindekiler:

4 parça ekmek
1 tavuk filetosu, yaklaşık 250 g
1 orta boy domates
4 marul yaprakları
4-6 adet pastırma
2 çay kaşığı mayonez
Tada ve kara biberlerin tadına göre

Talimatlar:

Kızartma tavasını orta ateşte ısıtın. Ekmekleri bir sefer 30 saniye kızartma tavasına koyarak kurutun, sonra bir tabakta bir kenara bırakın. Pastırmayı iki dakika kızartın ve tencereden çıkarın.
Tavuk filetosunu iki düşünce parçasına kesin. Tata göre tuz ve biber ekleyin. Her iki parçayı da tamamen pişinceye kadar 3-4 dakika kızartın.

Tavuğu kızartırken domatesleri ince dilimleyin. Dört parça ekmeğinizin ikisinde mayonez serpip marul yaprakları kızarmış domuz pastırması ve domates parçaları ile birlikte düzenlenmelidir. Tavuk filetosunu üstüne koyun ve kalan ekmek parçalarıyla kaplayın.

1 Comment

  • Merhaba, sitenizde müşterilerimize ait bilgilendirici makaleler yayınlatmak istiyoruz. Bu tarz bir çalışma yapmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir