Yeni Başlayanlar İçin Keto Diyet

ketojenik
sağlıkli protein diyeti
Her ne kadar ketojenik diyet sağlıklı insanlar için güvenli olsa da, vücudunuz adapte olurken bazı başlangıç ​​yan etkileri olabilir. Bu genellikle keto gribi olarak adlandırılır ve genellikle birkaç gün içinde sona erer. Keto gribi, zayıf enerji ve zihinsel işlev, artmış açlık, uyku sorunları, bulantı, sindirim rahatsızlığı ve düşük egzersiz performansı içerir.

Bunu en aza indirmek için, ilk birkaç hafta düzenli bir düşük karbonhidrat diyeti deneyebilirsiniz. Bu, karbonhidratları tamamen elimine etmeden önce vücudunuza daha fazla yağ yakmayı öğretebilir.

Ketojenik bir diyet vücudunuzun su ve mineral dengesini de değiştirebilir, bu nedenle öğünlerinize fazladan tuz eklemek veya mineral takviyesi almak yardımcı olabilir.

Mineraller için, yan etkileri en aza indirgemek için günde 3.000-4.000 mg sodyum, 1.000 mg potasyum ve 300 mg magnezyum almayı deneyin.

En azından başlangıçta, dolana kadar yemek yemek önemlidir ve kalorileri çok fazla kısıtlamaktan kaçının. Genellikle, bir ketojenik diyet kasıtlı kalori kısıtlaması olmadan kilo kaybına neden olur.

İşte ketojenik diyet hakkında en sık sorulan bazı soruların cevapları.

1. Bir daha hiç karbonhidrat yiyebilir miyim?

Evet. Ancak, başlangıçta karbonhidrat alımınızı önemli ölçüde azaltmak önemlidir. İlk 2-3 ay sonra, özel günlerde karbonhidrat yiyebilirsiniz – hemen sonra diyetinize geri dönün.

2. Kas kaybedecek miyim?

Herhangi bir diyette biraz kas kaybetme riski vardır. Bununla birlikte, yüksek protein alımı ve yüksek keton seviyeleri, özellikle ağırlık kaldırırsanız, kas kaybını asgariye indirmeye yardımcı olabilir.

3. Ketojenik diyetle kas inşa edebilir miyim?

Evet, fakat ılımlı bir karbonhidrat diyeti kadar iyi çalışmayabilir.

4. Yükü yeniden beslemem veya karbonhidrat yüklemem gerekir mi?

Hayır. Ancak, birkaç daha yüksek kalorili günler her şimdi ve sonra yararlı olabilir.

5. Ne kadar protein yiyebilirim?

Protein ılımlı olmalıdır, çünkü çok yüksek bir alım insülin seviyelerini ve düşük ketonları artırabilir. Toplam kalori alımının yaklaşık% 35’i muhtemelen üst sınırdır.

6. Ya sürekli yorgun, güçsüz veya yorgun olursam?

Tam ketozda bulunmayabilir veya yağ ve ketonları verimli bir şekilde kullanamayabilirsiniz. Buna karşı koyabilmek için karbonhidrat alımınızı düşürün ve yukarıdaki noktaları tekrar ziyaret edin. MCT yağı veya ketonlar gibi bir takviye de yardımcı olabilir.

7. İdrarım meyveli kokuyor. Bu neden?

Panik olmayın. Bu sadece ketozis sırasında yaratılan yan ürünlerin atılmasından kaynaklanmaktadır.

8. Nefesim kokuyor. Ne yapabilirim?

Bu yaygın bir yan etkidir. Doğal olarak aromalı su içmeyi veya şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin.

9. Ketozun aşırı derecede tehlikeli olduğunu duydum. Bu doğru mu?

İnsanlar genellikle ketozu, ketoasidoz ile karıştırırlar. İlki doğaldır, ikincisi sadece kontrolsüz diyabette görülür.

Ketoasidoz tehlikelidir, ancak ketojenik diyetteki ketoz tamamen normal ve sağlıklıdır.

10. Sindirim sorunları ve ishal var. Ne yapabilirim?

Bu yaygın yan etki genellikle 3-4 hafta sonra geçer. Devam ederse, daha fazla lifli sebzeler yemeyi deneyin. Magnezyum takviyeleri ayrıca kabızlığa yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir