Yüksek topuklu ayakkabı giymenin zararları

Yüksek topuklar üstünde kendimizi iyi hissediyoruz. Kadınca bir güzellik unsuru olan yüksek topuklar, yıllar içinde sağlığımızı bozuyor ancak, güzellik uğuruna yüksek topukların verdiği her türlü ağrıya sızıya göz yumuyoruz. Örneğin, yüksek topuklu ayakkabı giydiğimizde bilek ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı ve duruş bozuklukları yaşayan pek çok kadın tanıyorum. Ancak hiçbir kadın yüksek topuk giymekten vazgeçmiyor.

Yüksek topuklar sağlık bozuyor. Topuklu ayakkabı giyen kadınların en sık dile getirdiği rahatsızlıkları bel ağrıları. Yüksek topukların, belimizi ağrıtmasının nedeni dengesiz duruş. Çoğu zaman platformsuz ve ince topuk üzerinde duruyoruz. Bu dengesiz duruş, vücudumuzun da dengesini bozuyor ve belimize büyük yük bindiriyor. Böylece topuklu ayakkabı giymenin zararlarından en yaygın olanı, bitmek bilmeyen bel ağrıları olarak karşımıza çıkıyor.

Uzmanlara göre, kadınca ideal ayakkabı topuk boyu, hepimizin kendi parmak boyutumuzla iki parmak kadar olmalı. Ayak, bilek, bel ve diz ağrısı çekmemek için geniş burunlu, orta ve kısa topuklu, ayak yapımıza uygun ayakkabıları tercih etmemiz gerekiyor.

Ayrıca, şunu da belirtmeden geçemeyeceğim sevgili hanımlar. Eğer bacak boyunuz kısa ve bacak yapınız kalınca, kalın topuklu ve çok geniş burunlu ayakkabı giymemeniz gerekiyor. Estetik açıdan baktığımızda, bu tip ayakkabılar bacak boyunun daha kısa görünmesine neden oluyor. Kalın topuklu ayakkabılar da ayak bileğinin kalın görünmesine yol açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir