Yüzde Oluşan Çiller Nasıl Yok Olur

Çiller cildinizde kahverengi veya açık kahverengi lekelerdir. Pigment melanin içeren cilt hücrelerinin kümelerinden oluşurlar. Yükseltilmiş olan mollerin aksine, çiller düzdür. Çiller ağrılı veya zararlı değildir. Güneş kremi mevcut çillerden kurtulmaz, fakat yenilerini önlemeye yardımcı olur. Bulutlu olsa bile, yıl boyunca güneş koruyucu sürmelisiniz.

Kimyasal soyma

Kimyasal bir soyma, tahrip olmuş cildin alanlarını soymak ve soymak için kimyasal bir çözelti kullanır. Çilleri çıkarmak için, glikolik asit veya trikloroasetik asit içeren ılımlı bir cilt kabuğu cildin orta katmanlarına nüfuz eder. Hasar görmüş cilt çıkarıldıktan sonra, yeni cilt oluşur.

Kimyasal kabukları geçici olarak neden olabilir:

sızlatan
peeling
kırmızılık
tahriş
kabuklanma
şişme

Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği’ne göre , ılımlı cilt soymalarının iyileşmesi iki hafta kadar sürer. Cildinizi günlük olarak ıslatmanız ve topikal merhem uygulamanız gerekir. Ayrıca iki hafta boyunca reçeteli bir antiviral almanız ve cildiniz iyileşene kadar güneşten kaçınmanız gerekecektir.

Limon suyu: Limon suyunu bir pamuk topuyla doğrudan cildinize uygulayın ve sonra yıkayın. Limon suyunun cildi aydınlattığı düşünülmektedir.

Bal: Bir kese yapmak için tuz veya şeker ile bal birleştirin. Bal, pigmentasyonu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ayran: Ayranı doğrudan cildinize uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce 10 dakika bekletmelisiniz. Ayranla yulaf ezmesi birleştirerek de maske oluşturabilirsiniz. Ayran, potansiyel olarak çillerinizi hafifletmeye yardımcı olabilecek laktik aside sahiptir.

Ekşi krema: Ekşi kremi doğrudan cildinize uygulayın ve birkaç dakika sonra yıkayın. Ayran gibi ekşi krema laktik asit içerir.

Yoğurt: Yoğurt doğrudan cildinize sürülür ve birkaç dakika bekletilir. Yoğurt ayrıca laktik asit içerir.

Soğan: Soğanı cildinize sürün ve cildinizi ılık suyla yıkayın. Soğan, bir pul pul olarak hareket edebilir ve lekeleri hafifletmek yardımcı olabilir.

Tahriş yaşarsanız, ilacı kullanmayı bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir